Im bliżej referendum, tym słabszy funt

2016-04-06

Inwestorzy boją się Brexitu. Im bliżej referendum, tym notowania brytyjskiej waluty są coraz słabsze. Już za 10 tygodni poznamy decyzję Brytyjczyków, a już dziś obserwujemy negatywny wpływ zamieszania wokół dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE na funta. Sondaże są niejednoznaczne.

 

Nastroje społeczne wpływają na funta

Dopóki nie mamy jednoznacznych wyników, albo sondażu wskazującego zdecydowaną przewagę jednej ze stron, trudno stwierdzić, czy ryzyko Brexitu zostało zawarte ostatecznie w cenie funta. Na razie wiadomo, że do ostatniej chwili największą rolę odgrywać będą nie czynniki makro i zapewnienia ekonomistów o negatywnych skutkach Brexitu dla Wielkiej Brytanii, ale właśnie nastroje społeczne. Brytyjczycy są zmęczeni i rozczarowani Unią. Nastroje podgrzewa kryzys migracyjny i groźba zamachów terrorystycznych.

 

Czynniki wewnętrzne przemawiające za Brexitem

Nie wolno zapominać, że dużą rolę odgrywają też czynniki wewnętrzne, na przykład zaufanie do partii rządzącej i premiera, a te ostatnio spada. Premier Cameron przemawia na rzecz pozostania w Unii, ale wizerunek jego partii jest coraz gorszy. Padła propozycja redukcji wydatków na cele socjalne, co wywołało spór nawet wewnątrz rządu i doprowadziło do dymisji jednego z ministrów. Przywołany przykład jest tylko jednym z kilku czynników, które mogą sprawić, że w czerwcu Brytyjczycy zagłosują nie tylko przeciwko Unii ale też przeciw systemowi reprezentowanemu przez partię D. Camerona. Trend spadkowy na funcie jest coraz wyraźniejszy. Dziś kurs funta oscylował wokół 5,30 zł mimo słabszego złotego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych