Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Banki podjęły decyzję

2015-01-22

Za nami obrady Komitetu Stabilności Finansowej, na których zapadła ważna decyzja – kurs franka nie zostanie usztywniony, nie będzie też sztucznego ustalania kursu. W spotkaniu brał udział minister, przedstawiciele najważniejszych instytucji finansowych oraz banków. Choć nie będzie zamrożenia kursu, to banki zobowiązały się do respektowania ujemnej stopy LIBOR.

 

 

Ulga dla frankowiczów

Obrady banków - komitet stabilności finansowejMimo że decyzja o zamrożeniu kursu albo ustalaniu go w oparciu o dane sprzed uwolnienia franka nie zapadła, to możemy mówić o innym, tym razem pozytywnym dla frankowiczów, aspekcie spotkania w Ministerstwie Finansów. Banki będą uwzględniały ujemny LIBOR, czyli stopę procentową, wg której ustalane są oprocentowania kredytów. LIBOR obecnie wynosi –0,75 procenta. Nadzieja jest taka, że koszt kredytów spadnie. Na konferencji prasowej minister Szczurek zapowiedział, że kosz kredytów spadnie dzięki respektowaniu ujemnej stopy LIBOR. Takie rozwiązanie nie zagraża też stabilności systemu bankowego. Czyżby banki, przystając na ten model dały wyraz obawom przed kontrolami zalecanymi przez premier?

 

 

Dzisiejszy kurs franka

Ranek rozpoczął się od stabilizacji kwotowań wobec franka i umocnieniu wobec euro i dolara amerykańskiego. Dziś kursy walut kształtowały się następująco: 4,2932 PLN za euro, 3,7064 PLN za dolara amerykańskiego, 4,3075 PLN za franka szwajcarskiego i 5,6454 PLN za funta szterlinga.

 

 

Dziś rynek skupia się na decyzji EBC

Choć na krajowym podwórku doszło do pozytywnych dla kredytobiorców ustaleń, to w szerszym aspekcie rynek czeka na doniesienia o decyzji Europejskiego Banku Centralnego w kwestii QE. Analitycy twierdzą, że kurs euro zareaguje negatywnie. Czy taki scenariusz potwierdzi się, przekonamy się pod koniec dzisiejszego dnia. Konferencja Draghiego rozpocznie się już o 14.30.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc