src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Amerykańskie odsetki i umocnienie dolara

2019-09-19

Zgodnie z rynkowymi prognozami Fed obciął stopę funduszy federalnych z zakresu 2,00 - 2,25 proc. do 1,75 - 2,00 proc. Wynikało to m.in. z tego, że - zdaniem J. Powella, szefa Fed - wpływ na ogląd sytuacji gospodarczej ma amerykańska polityka handlowa (czytaj: wojna celna np. z Chinami).

 

 

Cięcie stóp to według Powella krok na rzecz wzmocnienia gospodarki lub też utrzymania jej w dobrej formie. Rynek pracy pozostaje nadal silny w opinii szefa Fed. W dodatku podwyższono prognozę dynamiki PKB na ten z rok z 2,00 - 2,2 proc. do 2,1 - 2,3 proc. r/r.

 

Posiedzenie Fed nie było wiec zbyt gołębie. Przeciwnie, obniżka była zgodna z prognozą, a niektóre uwagi raczej krzepiące, jak to widzieliśmy wyżej. Z tego powodu dolar się wzmocnił i wykres spadł z rejonu 1,1065-70 do 1,1015-20. Teraz trochę się stabilizuje przy 1,1040. Nie było przełomu.

 

W Japonii bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie -0,10 proc. O 9:30 SNB potwierdzi zapewne stopę procentową -0,75 proc. dla franka szwajcarskiego. O 10:00 poznamy bilans płatniczy Strefy Euro i dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce (za sierpień), jak też i ceny produkcji sprzedanej.

 

O tejże 10:00 rynek oczekuje na podwyższenie stopy procentowej w Norwegii (z 1,25 proc. do 1,50 proc.), zaś o 10:30 ma się pojawić odczyt dotyczący dynamiki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii za sierpień. Przewidywania to 0,0 proc. m/m oraz +2,9 proc. r/r.

 

O 13:00 także i Bank Anglii określi stopy procentowe, nie zakłada się tu modyfikacji, główna powinna zachować poziom 0,75 proc.

 

Potem mamy dane z USA. O 14:30 poznamy indeks Philadelphia Fed (prognoza to spadek z 16,8 pkt do 11 pkt), o 16:00 zaś dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym i wyprzedzający wskaźnik Conference Board.

 

 

Nasz złoty

Jak wspomnieliśmy, mamy o 10:00 dane o produkcji przemysłowej w Polsce. Prognoza na sierpień to tylko +1,7 proc. r/r. Tylko, bo w lipcu było +5,8 proc. Na wszelki wypadek trzeba mieć na uwadze osłabienie gospodarki niemieckiej, które może (zacząć) się przekładać na naszą sytuację.

 

Wczoraj nieco gorsza od prognoz była dynamika zatrudnienia, nieco lepsza - dynamika wynagrodzeń. Wskaźniki ufności konsumenckiej GUS poprawiły się m/m.

 

EUR/PLN lokuje się aktualnie na poziomie 4,3390. Wielkich zmian nie ma, wrześniowy zakres wahań, odliczając pierwsze dni, to ok. 4,3160 - 4,3470. Na USD/PLN widzimy obecnie 3,9290. Minima z września to na razie 3,8940, maksima z początku miesiąca bliskie były 4 zł.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych