Znaczna przecena dolara USD

2015-03-20

Koniec tygodnia przynosi bardziej znaczącą przecenę amerykańskiej waluty, a indeks dolara spada obecnie o ponad -1,5%. Z kolei euro zwyżkuje o prawie 1,9% do poziomu 1,0855 za dolara. Euro optymizm wynika obecnie z możliwego faktu osiągnięcia porozumienia Unii z Grecją w sprawie przekazania środków za wprowadzenie kolejnych reform.

 

Dzięki wzrostom na parze EUR USD, których pierwszą falę obserwowaliśmy w środę wieczorem po tym, jak FED obniżył swoje projekcje odnośnie tempa podwyżek stóp procentowych, obserwujemy także umocnienie się złotego względem USD. Do dolara złoty aktualnie zyskuje 1,8%, a kurs znajduje się na poziomie 3,80. Natomiast w relacji do pozostałych walut nie obserwujemy większych zmian. EUR PLN jest obecnie w rejonie 4,13 (nieznaczne osłabienie złotego o -0,09%), GBP PLN testuje okrągły poziom 5,70 (umocnienie o +0,33%), a para CHF PLN znajduje się na poziomie 3,90 (aprecjacja o +0,28%).

 

Silne wzrosty obserwujemy dziś na rynkach akcyjnych. Gdzie by nie spojrzeć, to pojawia się zieleń. W USA indeks S&P500, DJIA oraz Nasdaq rosną o ponad +1%. Tymczasem w Europie Eurostoxx50 wzrósł o +1,51, CAC40 o +1%, a DAX o +1,18%. Również wzrostową sesję odnotował WIG20 (+0,96%). W przyszłym tygodniu na inwestorów czeka m.in. cała seria odczytów indeksów PMI, a także publikacja inflacji ze Stanów Zjednoczonych. Najsilniejszą walutą wobec USD jest dolar nowozelandzki, który umacnia się po ponad +2,2% (0,7583). Również dobrze radzi sobie dolar australijski, zyskując +1,8% (0,7787). 

 

Autor:

Daniel Kostecki,
Analityk Rynków Finansowych,
HFT Brokers,
Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych