src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Zmienne nastroje na rynku walutowym

2015-05-07

Ostatnie tygodnie nie należą do łatwych na rynku walutowym. Nie chodzi tu o konkretne, atrakcyjne poziomy do wejścia w pozycje, zmienność czy ryzyko ze strony Grecji. Problem leży w braku wyraźnych trendów, które wyraźnie kierowały notowaniami jeszcze w poprzednim roku. Trejderzy ubolewają nad wynikami, a ekonomiści rozkładają ręce nad niejednoznacznością otrzymywanych danych makroekonomicznych i informacji z rynku.


Jeszcze kilka miesięcy temu można było otworzyć krótkie pozycje na takich parach jak EUR USD lub długie na tj. USD JPY i jechać na urlop wydając pieniądze już w kontekście przyszłych zysków z zamkniętych pozycji. Pomimo obecnej słabości dolara, zdecydowanie nie jest on walutą do bezapelacyjnego shortowania.

Świat ultra niskich stóp procentowych znacząco ułatwił przepływy kapitału pomiędzy krajami. To ze względu na niskie koszty wyjścia przy zmianie zaangażowania kapitałowego ze względu na informację rynkową, sentyment na rynku czy nawet niepoważną plotkę. Wraz z rozmaitymi programami QE prowadzonymi przez najważniejsze banki centralne płynne rezerwy banków komercyjnych w bankach centralnych wzrosły na niespotykaną w historii skalę. Zagospodarowanie tych rezerw należy do czołowych zadań tychże banków jako że sama gotówka generuje zerową stopę zwrotu.

Wobec niejednoznaczności danych oraz mieszanego sentymentu na wielu rynkach (także rynku walutowym) stratedzy mają problemy z określeniem podstaw, które miałyby wyraźnie kierować rynkiem tj. to miało miejsce wcześniej (z pominięciem pojawienia się całej palety nowych analiz technicznych).


Obecnie rentowności niemieckich obligacji szleją przy jednoczesnym tąpnięciu na tamtejszej giełdzie. (zazwyczaj wzrost rentowności towarzyszył wzrostom na giełdach w ramach transferu kapitału z rynku długu na rynek kapitałowy). Amerykańskie korporacje skupują własne akcje w rekordowych ilościach, co zdaje się być głównym motorem napędowym dla cen akcji na Wall Street przy całkowitej huśtawce nastrojów na amerykańskich papierach skarbowych.

Stawki rynku stopy procentowej odkładają podwyżkę stóp przez Fed na coraz bardziej odległy termin. Obecnie kurs euro zyskuje na tej fali, mimo dalszego napływu kapitału do Stanów Zjednoczonych, co widać m.in. w rachunku finansowym w bilansie płatniczym. Surowce nagle mocno odbijają wobec plotek o uruchomieniu QE przez Ludowy Bank Chin. Nie ma na razie wyraźnego trendu na rynku...

 

 

Autor:

Paweł Ropiak,
Dział Analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych