Zmiana układu sił czy mocna korekta?

2015-12-04

Mario Draghi rozczarował wczoraj rynki, a zrobił to nie przy pomocy jakichś spektakularnych działań czy zaniedbań, a po prostu dlatego, że w szeregu dział, jakie wytoczył, zabrakło np. podwyższenia miesięcznej kwoty QE. Utrzymano ją na poziomie 60 mld EUR, jakkolwiek sam program zostal wydłużony przynajmniej do marca 2017. Poza tym obniżono szacunki inflacji na lata 2016 i 2017, ogłoszono też, że będą kupowane obligacje samorządowe, a dochody z tych zakupów będą reinwestowane.

 

 

Wczorajszy przykład pokazuje, że czasami fakt zdyskontowania zjawisk ma duże znaczenie, naprawdę duże. Skok z okolic 1,0520-30 do 1,08 – 1,09 (a teraz jesteśmy wyżej na EUR/USD) – to nie jest rzecz częsta. Co czeka nas teraz? O 14:30 poznamy dane z rynku pracy USA nt. bezrobocia i zmiany zatrudnienia, tzw. payrollsy. Raport ADP wypadł ostatnio nieźle, a czasami uważa się go za wstęp do payrollsów. Z drugiej strony, słabe były indeksy ISM dla usług i (zwłaszcza) przemysłu. Gdyby jednak dzisiejszy odczyt był dobry, to można się spodziewać pewnego rodzaju umocnienia dolara.

 

Gdyby wczorajsza wypowiedź Draghiego miała inny wymiar, gdyby EUR/USD pozostał na obecnych poziomach czy też zszedł niżej, to moglibyśmy się spodziewać reakcji podobnej do dzisiejszej – ale w połowie grudnia, po decyzji euro i usdFed o stopach (które pewnie będą podniesione). Innymi słowy, to właśnie wtedy mogłoby się okazać, że rynek jest już tak zbity w dół, że nie ma siły schodzić dalej. Ale teraz jesteśmy dużo wyżej i zapewne w ciągu 10 dni nie wrócimy tak łatwo do 1,05 – 1,06. Innymi słowy, ponieważ, mówiąc potocznie, jest z czego spadać, to decyzja o wyższych stopach powinna – przynajmniej w pierwszym rzucie – zadziałać standardowo, zgodnie z logiką, tj. obniżyć eurodolara. To jednak spekulacje na przyszłość odległą o ponad tydzień. Na razie wsparciem mogą być okolice 1,0820-30.

 

 

Odwrócenie sytuacji

Dotychczas EUR/PLN w miarę się trzymał, jeśli mowa o sile złotego – a to USD/PLN był tą pechową parą, na której orzeł biały nieustannie tracił. Teraz obraz ten się odwrócił. Oto na EUR/PLN wczorajsze wydarzenia wywindował kurs z okolic 4,27 do 4,32, zaś na USD/PLN zeszliśmy gwałtownie do 3,95. To wsparcie w sumie zadziałało pomimo naruszenia, podobnie jak 19 listopada. Nowa świeca rysuje się nieco wyżej, rano mamy 3,96 i więcej. Generalny scenariusz, jaki zakładamy, to jednak pewna normalizacja w kierunku 4 zł na USD/PLN i w kierunku 4,30 na EUR/PLN.

 

Wczoraj było sporo szoku i spekulacji, za chwilę tego impulsu zabraknie. Z drugiej strony, jest ciekawe, co dziś o 18:00 powie Mario Draghi, czy jakoś skoryguje swoje wczorajsze zapowiedzi. Oczywiście decyzje o konkretnym wymiarze zostały już podjęte, ale być może bankier spróbuje zadziałać coś ogólnym wymiarem swych słów. W gruncie rzeczy przecież EBC chce raczej słabego euro niźli tak wzmocnionego jak teraz. Być może arsenał środków przesunięto na wiosnę. Poza tym po południu, wieczorem i w nocy wypowie się kilku przedstawicieli Fed: Harker, Dudley, Bullard i Kocherlakota. To też może mieć pewne znaczenie w kontekście przyszłej ścieżki podwyżek stóp.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych