Złoty zyskuje na parze PLN/USD

2015-08-20

Jeśli chodzi o złotego splatają się rozmaite czynniki. To, że prawdopodobnie FOMC nie podniesie stóp dla dolara już we wrześniu, to czynniki pro-złotówkowy. Zresztą na fali wyższego eurodolara nasza waluta zyskuje na USD/PLN i mamy tu 3,7550. Sytuacja na tej parze walutowej  to konsolidacja 3,74 – 3,78, którą jednak można też, o czym pisaliśmy wczoraj, postrzegać jako delikatny kanał wzrostowy (mowa o ostatnich 7 – 8 dniach).


Były jednak wczoraj także dość słabe z Polski, dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej. To akurat było kiepskie dla złotego, tak ze względu na sam fakt relatywnej słabości polskiej gospodarki, jak i dlatego, że może to wydłużyć okres ultra-niskich stóp w Polsce na cały rok 2016. Na EUR/PLN zbiegło się to z potwierdzeniem trendu wzrostowego idącego od 17 lipca, a kiedy jednocześnie EUR/USD poszedł w górę (co przecież oznacza nie tylko odsunięcie w czasie wyższych stóp w USA, ale też po prostu umocnienie euro) – to EUR/PLN dotarł w rejony 4,1760-80. Takie poziomy widzimy dziś rano.

Ogólnie więc nie można wykluczyć, że będziemy na EUR/PLN ocierać się jeszcze przynajmniej o 4,1840-60, a i 4,20 nie byłoby zaskoczeniem. Tak po prostu działa trend, technika, ruch tłumu rynkowego. Nie musi to jednak znaczyć ustawicznego parcia na północ, np. ku 4,2350. Po prostu będzie to zależało od tego, jak rynek w kolejnych momentach będzie myślał o stopach w USA. Te kolejne momenty to np. 4 września (sierpniowe payrollsy z USA).

Na wykresie rentowności polskich obligacji 10-letnich mamy 2,756 proc., co pokazuje, że brak siły do dalszego ich zbijania, mocnym oporem zdaje się być minimum lokalne na 2,7 proc. To też czynnik ograniczający siłę złotego, zwłaszcza gdyby rentowności odbiły w górę, ku 2,88 proc., gdzie można rozeznać opór. 

Zapiski FOMC, opublikowane wczoraj wieczorem (naszego czasu), okazały się relatywnie mało jastrzębie. Owszem, standardowo wynikało z nich, że dojdzie do podwyżek stóp, że Komitet jest gotowy na taki krok, ale wcale niekoniecznie już we wrześniu. Dodajmy do tego, że już po posiedzeniu pojawiła się np. kwestia dewaluacji juana (a wczoraj  np. dane o inflacji, które bynajmniej nie wykroczyły ponad prognozy), co tym bardziej może odciągać Fed od zacieśniania polityki pieniężnej.

Rynek spróbował to wycenić i podbijał kurs niemal do 1,1150, ale obecnie jest on nieco niżej: EUR/USD rezyduje po ósmej rano przy 1,1130-35. Tak czy inaczej, to właśnie strefa oporu, o której ostatnio pisaliśmy. Wyżej mamy 1,12 – 1,1210 i nie sądzimy, by na razie wykres przebijał ten zakres. Ogólnie więc sprawdza się nasza teza z początku tego tygodnia, że czeka nas przynajmniej kilka dni konsolidacji w zakresie 1,10 – 1,12.

W kalendarium mamy o 14:30 wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, o 16:00 zaś indeks Fed z Filadelfii i wyprzedzający Conference Board, oczywiście chodzi tu o dane z USA. Osoby zainteresowane kondycją funta i gospodarki brytyjskiej mogą zerknąć o 10:30 na tamtejsze dane o dynamice sprzedaży detalicznej.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych