Złoty zyskuje do głównych walut

2015-06-10

Złoty o poranku zyskuje względem czterech głównych walut. W relacji do dolara umacnia się o +0,35% do poziomu 3,68, w ujęciu do euro nasza waluta zyskuje +0,14% (4,17), do funta +0,24% (5,68), a względem franka obserwujemy aprecjację złotego o +0,09% (3,97).  


Z publikowanych dziś danych warto zwrócić uwagę na odczyt wyników produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, która w kwietniu miała wzrosnąć o 0,6% oraz na decyzję banku Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych.

 

Kuroda zatrząsnął rynkiem walut w Japonii

Środowy poranek przynosi bardzo duże zmiany na parach z japońską walutą, a wszystko za sprawą wystąpienia i zabrania głosu przez szefa Banku Japonii Haruhiko Kurodę w parlamencie.   Aktualnie kurs pary USD JPY znajduje się na poziomie 122,85 i tym samym jen umacnia się względem dolara aż o 1,20%, co sprowadza notowania do najniższego poziomu od 26 maja. Również kurs EUR JPY zanurkował o ponad 1%, docierając do poziomów z 3 czerwca.

Z kolei notowania 2-letnich japońskich obligacji wzrosły z 0,008% do 0,056%, co daje największą wartość od pierwszej połowy października 2014 roku.   W wystąpieniu przed parlamentem prezes BoJ stwierdził, że trudno oczekiwać dalszych spadków wartości japońskiej waluty, gdyż realny efektywny kurs wymiany (REER – real effective exchange rate) waluty jest już wyjątkowo niski. Dodał również, że prowadzony program luzowania ilościowego może być jeszcze kontynuowana jednak nie będzie trwał w nieskończoność.

Zaznaczył, że Bank Japonii nie widzi przeszkód w dostosowaniu prowadzonej polityki pieniężnej do zmieniającej się i poprawiającej sytuacji gospodarczej.   Sato, jeden z najważniejszych przedstawicieli Banku Japonii dodał również, że słaby jen przynosi ogromne szkody dla małych firm z sektora nieprodukcyjnego oraz dla konsumentów, zwiększając koszty towarów importowanych. Sato zaznaczył również, że chciałby aby decyzja o kontynuacji programu QQE w Japonii była na każdym posiedzeniu banku centralnego szeroko dyskutowana, aby decyzja o kontynuowaniu programu nie była "automatyczna'. Według opinii Sato, program QE może osiągnąć swój limit jeżeli będzie trwał zbyt długo.  Australia

Dziś również głos zabrał szef banku Australii, który to nadal pozostawia otwarte drzwi do dalszego luzowania polityki monetarnej, aby pobudzić gospodarkę. Stevens dodał, że wzrost gospodarczy w ostatnich dwóch latach był rozczarowujący. Przypomnijmy, że RBA obciął stopy w maju do 2%. Stevens powtórzył również, że kurs dolara australijskiego jest zbyt wysoki i powinien podlegać dalszej deprecjacji.

Początkową reakcją rynku była faktycznie przecena AUD, ale wydarzenia z godziny szóstej rano polskiego czasu, czyli słowa Kurody i potężny ruch na parze USD JPY spowodowało, że we wszystkich parach powiązanych z dolarem przez zjawisko reakcji łańcuchowej obserwowaliśmy wyprzedaż USD.  

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych