Złoty znacznie się umocnił

2016-02-01

Nowy miesiąc zaczął się dla naszej waluty bardzo dobrze. Złoty dużo zyskał, znacznie odrabiając ostatnie straty. Po wyjątkowo trudnym początku roku jest to niewątpliwie dobra wiadomość, zwłaszcza dla kredytobiorców posiadających zobowiązania w walutach obcych, ze szczególnym uwzględnieniem "frankowiczów".

 

W końcu mocny złoty

Styczeń nie był dobrym miesiącem dla naszej waluty. Splot wydarzeń na szerokim rynku i czynników kursy walutwewnętrznych spowodowały rekordowe osłabienie złotego, padały kolejne rekordy na parach. Obniżenie ratingu dla Polski i widmo kryzysu w Chinach negatywnie wpływały na naszą walutę. Nowy miesiąc zaczyna się dla złotego wyjątkowo dobrze, co mimo wszystko, jest dosyć zaskakującym obrotem sprawy. Dziś złoty był jednym z liderów koszyka CEE, a jeszcze niedawno plasowano go na ostatnich miejscach obok rubla. Na parach złoty umocnił się ponad 10 groszy.

 

Impulsy krajowe dominowały

Szczegółowe zestawienie kursów już za chwilę, tymczasem przyjrzyjmy się czynnikom, które wywindowały dziś złotego. Z pewnością były to impulsy wewnętrzne, bo na szerokim rynku wciąż dominuje ostrożne nastawienie do ryzyka. Prawdopodobnie decydującym argumentem przemawiającym na korzyść złotego jest sytuacja gospodarcza i głosy w sprawie utrzymania przez nowy skład RPP stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Kursy walut popołudniu  kształtowały się następująco: 4.4152 zł za euro, 3.9792 za franka szwajcarskiego, 4.0517 zł za dolara i 5.8319 za funta szterlinga.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych