Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty zależny od notowań eurodolara

2015-09-22

Dzisiejszy dzień nie będzie obfitować w bodźce makro z kraju ani z szerokiego rynku. Inwestorzy wciąż skupieni są na Stanach Zjednoczonych i decyzji FED. W Polsce wzrasta ryzyko polityczne, zbliżają się wybory, nie ma jednoznacznego faworyta. Złoty lekko stracił, ale reakcja jest adekwatna do wydarzeń na szerokim rynku.

 

Na rynku złotego spokojnie

Nasza waluta jest stabilna, złoty co prawda zaliczył spadki szczególnie w zestawieniu z dolarem, ale jest to reakcja na układ sił na szerokim rynku. Brakuje impulsów, które przyczyniłyby się do większych zmian, stąd też uwaga inwestorów nadal skupia się na zeszłotygodniowym posiedzeniu FED. Znaczące okazują się głosy o konieczności zmiany amerykańskiej polityki monetarnej.

 

W kraju wzrasta ryzyko polityczne

Zbliżają się wybory, a sondaże nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kto jest faworytem. Kampania wyborcza trwa w najlepsze, a wraz z nią prawdziwy festiwal obietnic. Jeśli miałby być one zrealizowane z pewnością konieczna okaże się też zmiana kierunku naszej polityki fiskalnej, ale w przeciwieństwie do USA, byłoby to poluzowanie.

 

Sprzeczne bodźce

Na złotego wpływ mają obecnie czynniki zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, czyli z szerokiego rynku. Omawiane już ryzyko polityczne, prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i niepewność dotycząca stóp procentowych w USA ( w grudniu kolejne posiedzenie FED). Waluty naszego regionu zagrożone są spadkami w zestawieniu z dolarem i funtem szterlingiem. Złoty może natomiast umocnić się do euro.

 

Przedpołudniowe kursy walut

Kwotowania złotego, mimo lekkich spadków, są stabilne. Dzisiejsze kursy walut przedstawiają się następująco: 4,1857 PLN za euro, 3,7395 PLN za dolara, 5,7973 PLN za funta szterlinga oraz 3,8446 PLN wobec franka.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc