Złoty nowy rok zaczął od spadków

2016-01-04

Złoty lekko stracił, w stosunku do mocnych notowań z końca roku, choć już podczas ostatnich sesji mijającego roku widoczna była presja podażowa na naszą walutę. Wzrosła również rentowność długu. Wielu inwestorów wciąż jeszcze nie wróciło do gry, a zbliżające się święto utrzyma ten stan rzeczy.

 

Złoty nieco  słabszy

Tydzień rozpoczynamy od osłabienia złotego. Przyczynia się do tego mniejsza aktywność inwestorów. Ten tydzień będzie również krótszy, 6 stycznia przypada święto wolne od kurs walut złotego słabnie pracy, więc utrzyma się niższa aktywność uczestników rynku. Mniejsza płynność nie pozwoli raczej na znaczące zmiany w wycenie naszej waluty. Poranne kwotowania złotego na rynku forex: 4,2835 zł za euro, 3,9348 zł za dolara amerykańskiego, 3,9489 zł za franka szwajcarskiego i 5,7925 zł za funta szterlinga. Po południu kursy sprzedaży walut na kantor.pl kształtowały się następująco: 4.3160 zł za euro, 3.9733 zł za franka szwajcarskiego, 3.9764 zł za dolara i 5.8616 zł za funta szterlinga.

 

Działania rządu wpływają na sytuację złotego

Złoty wyraźnie wyhamował, zbliżając się do punktów wsparcia na głównych parach. Nasza waluta miała jeszcze potencjał do umocnienia i na szerokim rynku nie ma obecnie czynników istotnie ograniczających złotego. Analitycy wyciągają zatem wniosek, że za obecnym osłabieniem stoi sytuacja polityczna. Pogarszają się relacje na linii Polska –UE.W związku z ustawą medialną pojawił się wniosek o objęcie naszego kraju nadzorem. Przypominamy, że agencje ratingowe obniżyły prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, jak również podały w wątpliwość zakładany deficyt budżetowy. W obecnej sytuacji złotemu mogłoby pomóc dobre odczyty makro. Dziś będą to PMI i CPI.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych