Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty nowy rok zaczął od spadków

2016-01-04

Złoty lekko stracił, w stosunku do mocnych notowań z końca roku, choć już podczas ostatnich sesji mijającego roku widoczna była presja podażowa na naszą walutę. Wzrosła również rentowność długu. Wielu inwestorów wciąż jeszcze nie wróciło do gry, a zbliżające się święto utrzyma ten stan rzeczy.

 

Złoty nieco  słabszy

Tydzień rozpoczynamy od osłabienia złotego. Przyczynia się do tego mniejsza aktywność inwestorów. Ten tydzień będzie również krótszy, 6 stycznia przypada święto wolne od kurs walut złotego słabnie pracy, więc utrzyma się niższa aktywność uczestników rynku. Mniejsza płynność nie pozwoli raczej na znaczące zmiany w wycenie naszej waluty. Poranne kwotowania złotego na rynku forex: 4,2835 zł za euro, 3,9348 zł za dolara amerykańskiego, 3,9489 zł za franka szwajcarskiego i 5,7925 zł za funta szterlinga. Po południu kursy sprzedaży walut na kantor.pl kształtowały się następująco: 4.3160 zł za euro, 3.9733 zł za franka szwajcarskiego, 3.9764 zł za dolara i 5.8616 zł za funta szterlinga.

 

Działania rządu wpływają na sytuację złotego

Złoty wyraźnie wyhamował, zbliżając się do punktów wsparcia na głównych parach. Nasza waluta miała jeszcze potencjał do umocnienia i na szerokim rynku nie ma obecnie czynników istotnie ograniczających złotego. Analitycy wyciągają zatem wniosek, że za obecnym osłabieniem stoi sytuacja polityczna. Pogarszają się relacje na linii Polska –UE.W związku z ustawą medialną pojawił się wniosek o objęcie naszego kraju nadzorem. Przypominamy, że agencje ratingowe obniżyły prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, jak również podały w wątpliwość zakładany deficyt budżetowy. W obecnej sytuacji złotemu mogłoby pomóc dobre odczyty makro. Dziś będą to PMI i CPI.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc