Złoty wyceniany niżej w wyniku greckiego referendum

2015-07-06

Tak jak było do przewidzenia za sprawą wyników greckiego referendum, dziś nastąpił spadek wyceny złotego, jak i pozostałych walut EM. Niemcy i Francja uzgodnią dziś stanowisko wobec Grecji, która chce rozmów, ale nadal będzie prezentować twarde stanowisko. Greckie społeczeństwo dało wyraz zaufania polityce rządu.

 

Poranna wycena złotego

Od rana obserwujemy zmianę wyceny walut EM, w tym naszego złotego. Poranny kurs dolara wynosił 3,8134 PLN a kurs brytyjskiego funta wzrósł do 5,9377 PLN. Za euro trzeba było zapłacić 4,2063 PLN, a za franka 4,0396 PLN.

 

Grecy mówią wierzycielom "nie"

Oficjalne wyniki referendum mówią o ponad 63 proc. głosów na "nie" w sprawie przyjęcia warunków eurogrupy. Oznacza to duży mandat zaufania do partii rządzącej. Grecy chcą jednocześnie wznowić negocjacje na własnych zasadach. Dziś poznamy stanowisko Niemiec i Francji w tej sprawie.

 

Porozumienie coraz trudniejsze

Stanowisko Greków nie pozostawia złudzeń, nie chcą cięć i reform, ale chętnie przyjęliby pomoc finansową. Trudno wyobrazić sobie, by międzynarodowe instytucje finansowe nadal chciały finansować Grecję na dotychczasowych zasadach. Ruchy na rynku odzwierciedlają nastroje inwestorów, kapitał ucieka od ryzyka, trwa  transfer w kierunku bardziej bezpiecznych aktywów.

 

Kwotowania złotego

Obecne kwotowania złotego zbliżone są do zeszłotygodniowych, tzn. do okresu bezpośrednio po zerwaniu negocjacji. Choć trwa wycofywanie kapitału z rynków wschodzących, nie można jeszcze mówić o panice. Kursy walut powiązanych ze złotym na parach są na poziomie pozwalającym mówić o niewielkim osłabieniu naszej waluty (około 1%). W przypadku franka SNB zapowiedział gotowość do interwencji.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych