Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty umocnił się i jest stabilny

2015-02-05

Wczorajsze popołudnie upłynęło zgodnie z przewidywaniami. Złoty po decyzji RPP umocnił się, a dziś obserwujemy dalszą stabilizację na rynku złotego. Stopa referencyjna nie uległa zmianie i nadal wynosi 2%. Obniżka nie jest jednak wykluczona, wszystko zależy od marcowych wyników makro. Prawdopodobne jest cięcie o 25 punktów bazowych.

 

Umocnienie po decyzji RPP

Złoty jest stabilny. Kurs euro wynosi 4,16 PLN, kurs dolara amerykańskiego utrzymuje się na poziomie 3,67 PLN, frank utrzymuje się w kanale 3,93 - 3,97 PLN, a więc nadal poniżej granicy 4 PLN. Funt brytyjski kosztuje 5,55 PLN. Zmiana nastąpiła jeśli chodzi o rentowność obligacji długoterminowych. Obecnie wynosi ona 2,108%.

 

Nie było zaskoczenia

Decyzja Rady nie była zaskoczeniem, większość analityków i graczy rynkowych była przygotowana na taki scenariusz, więc ogłoszenie postanowienia RPP nie stanowiło głównego impulsu. Dużo ważniejsze okazały się dla złotego dane z Europy. Obniżka kwotowań euro przyczyniła się do zmiany na naszym rynku walutowym. EBC ogłosił zaprzestanie przyjmowania greckich obligacji w ramach zabezpieczeń. Spadła wycena ropy, wzmocnił się dolar, a wzrosty na złotym wyhamowały.

 

Czekamy na dane z Niemiec i Grecji

Na kondycję złotego wpłyną w najbliższych dniach dane ze strefy euro i z USA. Niemcy opublikują raport o zamówieniach w przemyśle, a Amerykanie  rynku pracy. Wpływ na układ sił będą mieć także doniesienia z Grecji. Warto śledzić kursy walut podczas najbliższych sesji.

 

Frank poniżej 4 PLN

Frank kilka minionych sesji zakończył już poniżej psychologicznej bariery 4 PLN, tymczasem dziś media donoszą o kolejnych projektach i spekulacjach na temat programów ratunkowych dla frankowiczów. Tym razem z inicjatywą miał wyjść prezydent. Głowa państwa proponuje utworzenie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych, o czym poinformował minister Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc