Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty umocnił się i czeka na kolejne impulsy

2014-11-19

Wczorajszy dzień dla złotego zakończył się optymistycznie, polska waluta umocniła się. O tym jak sytuacja będzie przedstawiać się dzisiaj zadecydują informacje o wysokości przeciętnego wynagrodzenia, dane o zatrudnieniu, a także publikacja protokołu z posiedzenia Fed (amerykańska rezerwa federalna). Istotny może być także komunikat Banku Anglii. dzień upłynie spokojnie, waluty będą pozycjonowane względem publikacji z USA.

 

Dzisiejsze kursy walut

Kursy głównych walut powiązanych w parach ze złotym kształtowały się dzisiejszego ranka następująco (godz. 09:00): kurs euro oscylował wokół poziomu 4,2127 zł, USD/PLN 3,3618 zł, CHF/PLN 3,5067 zł, natomiast GBP/PLN 5,2511 zł.

 

Wydarzenia dzisiejszego dnia

Największy impuls do zmiany kursów stanowić będzie kilka publikacji  o danych makroekonomicznych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Główny Urząd Statystyczny poda ile wynosi przeciętne wynagrodzenie oraz jaki jest stan zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw za październik. Inwestorzy i analitycy z zainteresowaniem śledzą jednak przede wszystkim dane z rynków międzynarodowych. Opublikowane zostaną protokoły Fed i dane z posiedzenia Banku Anglii.

 

Prognozy dotyczące danych za październik

Prognozy mówią o wzroście przeciętnych wynagrodzeń o 3,3 r/r oraz o wzroście zatrudnienia o 0,8% r/r. Interpretacja tych danych ściśle powiązana jest z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jeśli rzeczywiste dane będą lepsze niż prognozy, mogą chwilowo uciszyć spekulacje o zmianie polityki monetarnej. Jeśli jednak odczyty okażą się słabsze niż prognozy, można będzie podejrzewać obniżenie stóp procentowych, co na złotego wpłynie negatywnie.

 

Które dane okażą się najważniejsze

Dziś najważniejszym czynnikiem, który wpłynąć może na kurs walut z pewnością będzie odczyt protokołu Fed. W październiku podjęto decyzję o wygaszeniu programu QE3, a protokół pomoże w analizie i prognozach zmian stóp procentowych w Stanach. Publikacja nastąpi dopiero wieczorem, dlatego dzisiejszy dzień na rynkach walutowych w tym rynku złotego będzie oznaczał pozycjonowanie rynku przed odczytem.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc