Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty umocnił się do euro i franka, ale stracił do dolara

2015-10-23

Wczoraj po południu złoty umocnił się do euro i franka, ale jednocześnie stracił do dolara. Jest to pochodna wydarzeń na szerokim rynku. Inwestorzy zareagowali na wystąpienie prezesa EBC. Złoty nie ma na razie większych szans na odreagowanie, poważne ograniczenie stanowi aspekt polityczny w związku z nadchodzącymi wyborami.

 

Na szerokim rynku lepsze nastroje

Złoty mógłby zdecydowanie bardziej skorzystać z poprawy nastrojów na szerokim rynku, ale ogranicza go ryzyko polityczne. Poprawa sentymentu wynika przede wszystkim ze stanowiska Draghiego z EBC,  ale nie bez znaczenia są też dobre wyniki największych spółek giełdowych w USA.

 

Gołębie wystąpienie prezesa EBC

Prezes Draghi zapowiedział, że w grudniu możliwa jest rewizja dotychczasowej polityki monetarnej oraz oświadczył, że już pojawiły się głosy za cięciem stopy  depozytowej. Podano też informację o programie QE, potrwa on co najmniej do września 2016 r. EBC zdecydowanie zamierza wspierać gospodarkę Strefy Euro.

 

Sytuacja na parach

Po wystąpieniu Draghiego zwiększył się zdecydowanie ruch, klimat inwestycyjny jest lepszy. Spadłą wycena euro, co pozwoliło złotemu odrobić do tej waluty ponad 4 grosze. Złoty umocnił się też do franka, niestety w przypadku pary z dolarem sytuacja prezentuje się odwrotnie. Lepsze nastroje na szerokim rynku dają natomiast szansę na wyhamowanie tempa spadków złotego.

 

Aktualne kursy walut

Wczoraj złoty odrobił kilka groszy do euro i franka, ale stracił do dolara. Dobre nastroje są nadal wyczuwalne, choć poważnym ograniczeniem dla naszej waluty pozostaje ryzyko polityczne. Analitycy twierdzą, że consensus w przypadku euro to 4,25 a pewien potencjał złoty ma jeszcze na parach z frankiem i dolarem. Aktualne kursy walut kształtują się następująco: 4,2483 zł za euro, 3,8393 zł za dolara. Kurs franka to 3,9376 zł, a  kurs funta 5,9082 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc