Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty umocnił się do dolara i euro

2015-04-28

Złoty odbił się i dziś obserwujemy wyraźne umocnienie naszej waluty. Euro ponownie spadło poniżej 4 PLN, a dolar zanotował dwumiesięczne minima. Jednocześnie zaobserwowano wzmożony ruch na giełdzie, co należy zinterpretować jako napływ inwestycji zagranicznych. Jest to z pewnością pochodna wydarzeń na szerokim rynku, gdzie nastąpiła reakcja na zwrot w negocjacjach z Grecją.

 

Zwrot w negocjacjach z Grecją

Być może słowo 'zwrot', to zbyt dużo w tym przypadku, ale z pewnością doszło do małego przełomu w negocjacjach z Grecją. Premier Grecji postanowił zmienić skład zespołu negocjacyjnego, co jest interpretowane jako próba złagodzenia stnowiska, poprzez wyeliminowanie, bądź zminimalizowanie wpływów ministra finansów. Stał on na stanowisku, by nie ulegać UE w sprawie wprowadzenia reform. W następstwie doszło do złagodzenia awersji do ryzyka i większego zainteresowania EM.

 

Dzisiejsze notowania

Złoty odbił po ostatnich spadkach i wyraźnie umocnił się zwłaszcza do dolara oraz euro. Kurs wspólnej waluty ponownie spadł poniżej 4 PLN i dziś rano wynosił 3,9862 zł. Kurs dolara zanotował 2-miesięczne minima i wynosi 3,6674 zł. Potaniał także frank szwajcarski i jest to dobry moment do zakupów tej waluty. Rynek wycenił franka na 3,8375 zł. Spadł także kurs funta i obecnie znajduje się na poziomie 5,5849 zł.

 

Inwestorzy wierzą w porozumienie z Grecją

Posunięcie greckiego premiera odczytywane jest przez rynek jako zapowiedź porozumienia z UE w sprawie reform. Był to dobry impuls do umocnienia euro, jednak sytuacja na parze EUR/PLN, czyli odbicie złotego, pokazała, że nasza waluta cieszy się zainteresowaniem inwestorów. Kraje naszego regionu, poprzez swoją politykę monetarną, stały się chwilowo mniej atrakcyjne i z koszyka CEE zagraniczni inwestorzy wybrali właśnie złotego.

 

Złoty ma kolejną szansę na umocnienie

Dziś kolejny dzień bez znaczących publikacji z kraju. Zbliża się za to posiedzenie FED w USA. Inwestorzy skupiają się zatem na doniesieniach z rynku amerykańskiego. Kurs dolara na szerokim rynku osłabł, przesunięcie podwyżek stóp jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, co stwarza kolejną szansę na umocnienie złotego. Waluty EM powinny skorzystać.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc