Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty umocnił się do głównych walut

2015-03-17

Wczoraj po południu nasza waluta umocniła się. Dzisiejszy poranek upłynął pod znakiem stabilizacji mocniejszego złotego. Umocnienie złotego na parach dotyczy większości głównych walut, z którymi jest on powiązany. Poprawa nastroju wokół naszego koszyka wynika z korekty na eurodolarze, skutkiem czego dolar cofnął się z okolicy 3,97 do 3,90 zł. W przypadku dolara jest to szczególnie istotny ruch, bo obserwowaliśmy już niemalże 12-letnie maxima.

 

Dzisiejsze notowania

Mocniejszy złoty jest zapewne ulgą dla frankowiczów, ale kurs franka nie spadł na razie poniżej poziomu 3,87 zł. W stosunku do pozostałych walut złoty został wyceniony następująco: 4,1260 PLN za euro, względem dolara amerykańskiego na 3,9086 PLN, a wobec brytyjskiego funta na 5,7890 PLN.

 

Korekta na eurodolarze korzystna dla złotego

Spadek kursu dolara wynika ze zmian kwotowania eurodolara. Na głównej parze obserwujemy obecnie korektę. Odbicie umożliwiło poprawę relacji złotego do większości walut. Generalnie poprawiły się nastroje inwestorów w stosunku do emerging markets. Na ile trwałe będzie cofnięcie kwotowań dolara okażę się dopiero jutro, po posiedzeniu FED.

 

Jutro poznamy prognozy dotyczące dolara

Jak w nowej sytuacji zachowa się dolar dowiemy się jutro. Po publikacji wyników posiedzenia FED powstaną pierwsze wiarygodne prognozy. Na razie rynek cofnął się i zajął nieco krótsze pozycje dolarowe z obawy przed łagodniejszym stanowiskiem FOMC.

 

Dobre dane z Polski wzmacniają złotego

Nasza waluta skorzystała również z pozytywnego impulsu krajowego. Był nim odczyt dotyczący rachunku bieżącego. Okazuje się, że zamiast spodziewanego deficytu, otrzymano nadwyżkę 56 mln euro. Dziś poznamy dane o wynagrodzeniu i bezrobociu za luty. Dobre odczyty, w zestawieniu z sytuacją na szerokim rynku, z pewnością pozwolą na dalsze umocnienie złotego i wpłyną na kursy walut, ale o tym przekonamy się po południu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc