Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty umacnia się do euro i traci do dolara

2015-04-07

W poświąteczny wtorek złoty umacnia się do euro i traci w relacji do dolara w ślad za spadającym drugi kolejny dzień kursem EUR/USD. Do końca dzisiejszych notowań to sytuacja na rynkach globalnych będzie wyznaczać kierunek zmian dla polskiej waluty.

 

Złoty pozostaje we wtorek pod głównym wpływem rynków globalnych. W tym przede wszystkim zachowania EUR/USD. W południe za euro trzeba było zapłacić 4,0605 zł, natomiast dolar kosztował 3,7380 zł. Oznacza to odpowiednio spadek i wzrost w stosunku do poziomów z piątku. Taniejące euro i drożejący dolar to reakcja na zmieniającą się sytuację na EUR/USD, gdzie po piątkowym wyskoku ponad 1,10 dolara, sprowokowanym przez dużo słabsze od oczekiwań marcowe dane nt. zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (126 tys. wobec prognozowanych 244 tys.), od dwóch dni para ta traci na wartości, wracając dziś w okolice poziomu 1,0850 dolara.

 

Z punktu widzenia eurodolara neutralną wymowę miała opublikowana dziś seria usługowych indeksów PMI dla największych gospodarek europejskich. Dane były zbliżone do wstępnych odczytów. I tak PMI dla usług w całym Eurolandzie wzrósł w marcu do 54,2 pkt. z poziomu 53,7 pkt., co obrazuje wzrost aktywności tego sektora. Aczkolwiek było on nieco niższy niż zakładano. Rynkowy konsensus mówił bowiem o wzroście do 54,3 pkt.

 

Do końca dzisiejszego dnia, jako że w kalendarium brakuje już potencjalnych impulsów mogących zmienić rynkowy sentyment, a więc i przy okazji wpłynąć na notowania złotego, pozostanie on pod wyłącznym wpływem zachowania EUR/USD. Dalszy spadek tej pary będzie wypychał w górę notowania USD/PLN, przy jednoczesnej stabilizacji kursu EUR/PLN. I odwrotnie. Tyle tylko, że w przypadku tej najważniejszej pary walutowej najbardziej realny scenariusz na dalszą część dnia to stabilizacja. To oznacza też stabilizację notowań polskich par w kolejnych godzinach.

 

Złoty pozostanie pod głównym wpływem rynków globalnych nie tylko dziś, ale również w kolejnych dniach. Pierwsze krajowe impulsy pojawią się dopiero w przyszłym tygodniu, gdy zaczną być publikowane dane z polskiej gospodarki i zbierze się Rada Polityki Pieniężnej (RPP).

 

Kwiecień powinien być relatywnie dobrym miesiącem dla złotego. Aczkolwiek bez fajerwerków. Utrzymujący się pozytywny sentyment na świecie, poprawa widoczna w krajowych danych, ale i też pozytywne skutki europejskiego programu QE powinny utrzymywać go na obecnych poziomach. Wyjątkiem może być tylko para CHF / PLN. Zakładamy, że relatywnie mocny złoty i prawdopodobne osłabienie kursu szwajcarskiego franka w najbliższych tygodniach, ponownie sprowadzą kurs CHF / PLN w okolice marcowych minimów na 3,84 zł. I to nie musi być ostatnie słowo. Do końca roku spodziewamy się powolnego umacniania się złotego do franka.

 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc