Złoty umacnia się w większości zestawień

2015-03-23

Obserwowaliśmy większą niż zazwyczaj zmienność na parze USD/PLN, co z pewnością jest wynikiem polityki FED. Dolar potaniał, ale w najbliższej perspektywie spodziewać się należy wzmożonego popytu na tę walutę. Dolar obecnie jest najsilniejszą walutą. Amerykanie zapowiadają podwyżki stóp procentowych, a tymczasem inne liczące się waluty zmierzą się z odwrotną sytuacją, banki centralne obniżają stopy procentowe.

 

Tańszy dolar

Polityka monetarna Fed ostatnio powiązana jest dosyć ściśle z danymi makro z USA. Inwestorzy obserwują tę zależność i z pewnością na szerokim rynku obserwować będziemy ponownie większy popyt na dolara. Tymczasem na rynku walutowym kurs dolara wynosił dzisiaj przed południem 3,8207 PLN.

 

Duży spadek funta

Zniżkę zanotował także kurs funta brytyjskiego. Kurs NBP osiągnął w tym przypadku zmienność ponad 0,9% i wynosił 5,69 PLN, podczas gdy w połowie miesiąca było to aż 5,98 PLN. Spadek sięga więc wartości rzędu 20 groszy. W ostatnich dniach co prawda wycena funta jest dosyć stabilna, ale dla osób zarabiających w brytyjskiej walucie, w przeciągu miesiąca zmiana jest istotna.

 

Euro zależne od Grecji

Temat Grecji powraca jak bumerang. Jest to oczywiście wynik odsuwania ostatecznego rozwiązania problemu w czasie i braku radykalnych posunięć. Europa grozi Grecji placem, ale jednocześnie boi się destabilizacji w strefie euro i poniekąd ma związane ręce. Tym razem rośnie rentowność greckiego długu, analitycy i inwestorzy liczą kiedy Grecji skończą się pieniądze, a wszystko to w cieniu spotkania premiera Tsiprasa i kanclerz Merkel, które odbędzie się dziś po godz. 18. Obecny kurs euro to 4,1313 PLN.

 

Frank stabilny, chociaż dosyć drogi

Tydzień zaczyna się względnie spokojnie, dziś rano nie zaobserwowaliśmy większych niespodzianek na rynku walutowym. Kurs franka utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi 3,9041 PLN. Jest to niestety dosyć dużo, biorąc pod uwagę, że notowaliśmy już spadki do poziomu około 3,85 PLN. Wymieniając walutę warto zwrócić uwagę na serwisy internetowe, chociażby kantor.pl. Gwarantuje to dobre ceny i możliwość zastosowania korzystnych przeliczników, kursy są bowiem aktualizowane na bieżąco.

 

Autor:

Zespół kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych