Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty tydzień kończy stabilnie

2016-03-04

Dla złotego to był dobry tydzień, nasza waluta na parach zdołała  umocnić się na wszystkich zestawieniach oprócz funta. W kraju pozytywnie zaskakuje nowa RPP, a na szerokim rynku panował nieco lepszy sentyment dla ryzyka, stąd dobre nastroje także wokół złotego i całego koszyka CEE.

 

Dobra passa złotego

Można mówić o dobrej passie złotego. Kursy walut są co prawda dużo wyższe niż jeszcze kilka czy kilkanaście miesięcy temu, ale w obecnej sytuacji nie wypada narzekać na aktualny układ sił na parach. W tym tygodniu złoty stracił tylko do funta, który po kilku słabych sesjach w końcu odbił i na szerokim rynku znacznie się umocnił. Na pozostałych parach ze złotym spokojnie, lekkie umocnieni złotego. Dzisiejszy kurs euro to 4.3361 zł, kurs dolara 3.9428 zł. Funt szterling kosztował 5,6100 zł, a frank 3,9743 zł. Jeśli chodzi o euro, to na jego kondycję wpływ miały złe dane o inflacji. Złotemu pomogły natomiast zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Były to przede wszystkim dane makro i zapewnienia wicepremiera o wysokości deficytu oraz lekka poprawa nastrojów wokół walut EM.

 

W przyszłym tygodniu dane makro

Przypomnijmy, że tydzień zaczął się od dobrego odczytu PKB i indeksu PMI. Natomiast w nadchodzącym tygodniu ważnym impulsem dla złotego może okazać się decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Analitycy przewidują, że cięcia nie będzie. Decyzja ta jest tym bardziej istotna, że zbiega się z posiedzeniem EBC, na którym zapadną postanowienia odnośnie luzowania polityki pieniężnej w Strefie Euro. Koniec tygodnia będzie zatem interesujący, komunikat RPP poznamy w piątek, a posiedzenie EBC odbędzie się dzień wcześniej.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc