Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Słaby złoty, strata do najważniejszych walut

2014-12-18

Wczoraj doszło do dramatycznych wydarzeń na rynku rubla, mówiono nawet o panice. Rosyjski bank Centralny wpompował w system miliardy dolarów, a kiedy to nie przyniosło efektów, Rosjanie podjęli decyzję o reformie całego systemu bankowego, co uratowało chwilowo rubla. Doszło do odbicia. Sytuacja jest spokojniejsza, ale nadal generuje niepokój i niechęć do ryzyka, co powoduje też osłabienie złotego.

 

Złoty traci na parach.

Niestety, choć sytuacja w Rosji jest chwilowo stabilniejsza, to nadal prowadzi do osłabienia złotego, można powiedzieć, że "dostajemy rykoszetem". Wczorajszy kurs euro otarł się niemalże o maksima na poziomie 4,24. Analitycy widzą w takim obrocie sprawy w krótkiej perspektywie okazję do realizacji zysków i dobrą bazę do ruchów korekcyjnych. Przetestowany poziom wsparcia to 4,207 zł.

 

Konsolidacja na dolarze

Niestety na parze USD/PLN wczoraj zanotowano kurs 3,3935, co oznacza, że w przypadku dolara także dochodzimy do szczytu konsolidacji zapoczątkowanej jeszcze w listopadzie. Warto jednak pamiętać, że jest to efekt jastrzębiej wypowiedzi ze strony FED i dziś, z biegiem dnia możliwa jest korekta.

 

Spadek złotego wynikiem złych odczytów

Nie tylko sytuacja na rynkach międzynarodowych zmieniła kursy walut powiązanych ze złotym na parach, ale też, uznawana wczoraj za najmniej istotną informacja z krajowego podwórka. Znacznie poniżej oczekiwań wypadł odczyt o produkcji przemysłowej za listopad. Jeśli chodzi o skalę miesięczną, to odnotowano spadek o 7,5% a w skali rocznej wzrost zaledwie o 0,3 proc., podczas gdy prognozy mówiły o 1,1 proc.

 

Poranne kursy walut

Przed godziną 8.00 kursy najważniejszych walut przedstawiały się następująco: euro 4,23 zł, dolar amerykański 3,39 zł, frank szwajcarski 3,52 zł, funt szterling 5,33. Złoty stracił do każdej z walut, z którymi powiązany jest na parach. Czekamy na rozwój sytuacji i być może odbicie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc