Złoty traci do euro

2015-05-04

Tydzień zaczynamy od spadków złotego, zwłaszcza do euro. Jest to wynik kwotowań eurodolara na szerokim rynku. Wczoraj opublikowano indeksy makro dla USA. Wspólnej walucie udało się nawet wybicie ponad 4,05 zł, co pokazuje, że w najbliższym czasie nie możemy się spodziewać ponownego spadku euro poniżej bariery 4 PLN.

 

W USA opublikowano indeksy makro

Choć w wielu krajach 1 maja był dniem wolnym, to w USA miałymiejsce publikacje makro, które wpłynęły na kwotowania eurodolara na szerokim rynku. Dane są dość niejednoznaczne, gdyż indeksy PMI były bardzo różne, obok spadków w niektórych stanch, są i wzrosty, bądź niewielkie zmiany w granicach prognoz. Zanotowano natomiast zaskakująco mało wniosków o zasiłek. W sumie dane makro oceniono pozytywnie, co znalazło odbicie w korekcie wysokiego eurodolara.

 

Na kurs euro wpływa program QE

Trwa program skupu aktywów przez EBC, a dodatkowo zbliża się termin spłaty kolejnej transzy pożyczki zaciągniętej przez Greków, tymczasem brak jest porozumienia w sprawie reform. Grecja gra na zwłokę. Nierealne okazują się kolejne terminy. Sytuacja jest dość napięta i nie sprzyja euro. Wydawać się może, że kurs euro zareagować powinien spadkiem, jednak zasadniczą przeszkodę stanowi awersja do ryzyka. Inwestorzy wolą reagować ostrożniej, przez co tracą waluty CEE.

 

Pierwsze prognozy na lato

Powstają już pierwsze prognozy na okres letni. Analitycy twierdzą, że powróci mocny dolar, a euro ulegnie osłabieniu. Dane z USA ulegają poprawie, zgodnie z tym co mówili przedstawiciele FED, kryzys miał być przejściową sytuacją, nie wymagającą reakcji. Wraca temat podwyżki stóp w USA. Na euro cieniem kładą się problemy z Grecją.

 

Złoty mocno osłabł

Jeszcze kilka sesji temu obserwowaliśmy spadek euro poniżej 4 PLN, a obecnie euro waha się na poziomie 4,04-4,06 co i tak jest poziomem wsparcia, gdyż szczyty były nieco większe. Złotemu pomogłoby porozumienie z Grecją, nasza waluta skorzystałaby z ruchu kapitału w związku z QE. Kurs dolara wynosił dziś 3,6335 zł, kurs franka 3,84-3,87 zł, a kurs funta 5,49-5,56 zł.

 

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych