Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty stracił do głównych walut

2015-01-13

Wczoraj zloty jednak lekko stracił do głównych walut, a dziś obserwujemy kontynuację tego trendu. Spadła też rentowność długu, obecnie obligacje długoterminowe zniżkują, a ich rentowność 2,302%. Dzisiejszy dzień na rynku złotego upłynie na oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję RPP w sprawie poziomu stóp procentowych. Aktywność inwestorów jest niewielka.

 

Wycena złotego

Naszą walutę rynek wycenił dzisiaj przed południem następująco 3,6191 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,5593 PLN za franka szwajcarskiego, a kurs euro kształtuje się na poziomie 4,2767 PLN. Spadki złotego podyktowane są reakcją na kwotowania eurodolara.

 

Spokojne rozpoczęcie tygodnia

Choć po okresie świątecznym płynność rynku wzrosła, inwestorzy krajowi wrócili do gry, to wciąż jednak ich aktywność jest stosunkowo niewielka. Jest to wynik oczekiwania na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Na kurs walut w istotny sposób wpłynąć mogłaby sprzeczne z oczekiwaniami  postanowienie RPP odnośnie zmiany stóp procentowych.

 

Złoty reaguje na zmiany na rynku eurodolara

Spadki złotego są niewielkie adekwatne do zmian na rynku eurodolara i po części na pewno wynikają z oczekiwania inwestorów na posiedzenie RPP i niewielkiej aktywności. Czołowi analitycy prognozują pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie, ale zwracają też uwagę, że istotna będzie potencjalna informacja o możliwości cięcia stóp w niedalekiej przyszłości.

 

Złoty zależny od eurodolara i decyzji EBC

W sytuacji braku impulsów krajowych, albo niedostatecznej ich sile decydujący może się okazać glos EBC w sprawie uruchomienia programu QE. Wprowadzenie go w życie dla państw koszyka CEE oznaczać będzie konieczność zmiany lub modyfikacji polityki monetarnej.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc