Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 364 5 364 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty stracił do franka, a umocnił się do dolara

2015-04-20

Nowy tydzień rozpoczynamy podobnie, jak kilka minionych sesji, od utrzymania stabilnego poziomu złotego. Wycena naszej waluty nie obfitowała co prawda w duże niespodzianki, ale nie obyło się bez zmian w kwotowaniach. Wycena na parach przyniosła spadek wartości dolara, co jest pochodną sytuacji na szerokim rynku. Niestety, aż o około 8 gr, podrożał frank szwajcarski.

 

Kursy głównych walut

Dziś rano za główne waluty trzeba było zapłacić: 4,0250 PLN za euro, 3,7376 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9109 PLN za franka szwajcarskiego i 5,5683 PLN za funta szterlinga. Zmiany w przypadku euro i funta są niewielkie. Wspólna waluta ustabilizowała się na poziomie powyżej 4 PLN i 4,02 jest to obecny consensus.

 

Drożeje frank szwajcarski

Złoty podczas kilku ostatnich sesji stracił aż 8 groszy do franka szwajcarskiego. Dzisiejszy kurs franka przekroczył już granicę 3,90 zł. Tendencja wzrostowa widoczna była przez cały miniony tydzień. Niestety najboleśniej zmianę kursu odczują frankowicze. Jak zwykle w takich przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem jest śledzenie kursów walut w serwisach takich jak kantor.pl i szybka reakcja w przypadku wahania notowań.

 

Rynek walutowy pod wpływem kilku czynników

Sytuacja na rynku walutowym wynika z kilku czynników. Po pierwsze, stabilizacja złotego do euro na poziomie około 4,02 zł jest następstwem wypowiedzi RPP i jej neutralnego stanowiska wobec kursu euro i wyceny złotego. Po drugie sytuacja w Grecji nadal pozostaje niepokojąca. Kolejne czynniki to słabe dane makro z USA i prognozy dotyczące działań FED.

 

Impulsy krajowe wsparciem dla złotego

Na rynek wpływ mogą mieć także impulsy krajowe, takie jak wypowiedź MF o wystąpieniu do UE o zdjęcie procedury nadmiernego deficytu jeszcze w tym roku, a nie jak dotychczas sądzono dopiero w 216 roku. Przeszkodą w realizacji tego scenariusza mogą jednak okazać się zbliżające wybory.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc