Złoty stracił do franka, a umocnił się do dolara

2015-04-20

Nowy tydzień rozpoczynamy podobnie, jak kilka minionych sesji, od utrzymania stabilnego poziomu złotego. Wycena naszej waluty nie obfitowała co prawda w duże niespodzianki, ale nie obyło się bez zmian w kwotowaniach. Wycena na parach przyniosła spadek wartości dolara, co jest pochodną sytuacji na szerokim rynku. Niestety, aż o około 8 gr, podrożał frank szwajcarski.

 

Kursy głównych walut

Dziś rano za główne waluty trzeba było zapłacić: 4,0250 PLN za euro, 3,7376 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9109 PLN za franka szwajcarskiego i 5,5683 PLN za funta szterlinga. Zmiany w przypadku euro i funta są niewielkie. Wspólna waluta ustabilizowała się na poziomie powyżej 4 PLN i 4,02 jest to obecny consensus.

 

Drożeje frank szwajcarski

Złoty podczas kilku ostatnich sesji stracił aż 8 groszy do franka szwajcarskiego. Dzisiejszy kurs franka przekroczył już granicę 3,90 zł. Tendencja wzrostowa widoczna była przez cały miniony tydzień. Niestety najboleśniej zmianę kursu odczują frankowicze. Jak zwykle w takich przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem jest śledzenie kursów walut w serwisach takich jak kantor.pl i szybka reakcja w przypadku wahania notowań.

 

Rynek walutowy pod wpływem kilku czynników

Sytuacja na rynku walutowym wynika z kilku czynników. Po pierwsze, stabilizacja złotego do euro na poziomie około 4,02 zł jest następstwem wypowiedzi RPP i jej neutralnego stanowiska wobec kursu euro i wyceny złotego. Po drugie sytuacja w Grecji nadal pozostaje niepokojąca. Kolejne czynniki to słabe dane makro z USA i prognozy dotyczące działań FED.

 

Impulsy krajowe wsparciem dla złotego

Na rynek wpływ mogą mieć także impulsy krajowe, takie jak wypowiedź MF o wystąpieniu do UE o zdjęcie procedury nadmiernego deficytu jeszcze w tym roku, a nie jak dotychczas sądzono dopiero w 216 roku. Przeszkodą w realizacji tego scenariusza mogą jednak okazać się zbliżające wybory.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych