Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty stracił do euro i franka

2014-12-11

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od próby stabilizacji po zniżce złotego. Rynek wycenił złotego następująco - 4,1745 PLN za euro, 3,3574 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,4681 PLN wobec franka szwajcarskiego. Wobec euro strata wyniosła 0,46%, a wobec franka 0,34%. Wycena długu jest zaś stabilna. Złoty reaguje na wzrosty na eurodolarze.

 

Próba stabilizacji

Choć obserwujemy spadek wyceny złotego, to biorąc pod uwagę wycenę obligacji dziesięcioletnich (2,613 proc.), możemy mówić o próbie stabilizacji. Spadki złotego są wynikają ze wzrostu eurodolara, ten zaś wykorzystał rosnący kurs euro, reakcja była proporcjonalna.

 

Sytuacja na parze USD/PLN

Para dolar/złoty nie notowała trwałego zejścia niżej, pomimo że dolar jest znacznie słabszy. Spadek wyceny obligacji dziesięcioletnich skłania do realizacji zysków z mocniejszego złotego zanim aktywność rynku spadnie z powodu świąt. Na parze USD/PLN podejmowane są próby zejścia niżej i wsparcia na poziomie 3,3455 PLN.

 

Pozytywne nastroje wokół złotego

Nasza waluta korzysta z pozytywnego nastroju jaki panuje wokół polskich aktywów. Inwestorzy i analitycy przypuszczają, że luzowanie polityki przez Europejski Bank Centralny jest prawdopodobne, a co za tym idzie przyczyni się także do wzrostu złotego i warszawskiej giełdy. W najbliższych dniach, w związku z brakiem istotnych danych makroekonomicznych i zbliżającymi się świętami aktywność rynku spadnie. Większej zmienności spodziewać można się jedynie w związku z aukcją LTRO.

 

Korekta została zrealizowana

Rynek zrealizował zyski z trendu spadkowego na parach CHF/PLN i EUR/PLN. Analitycy twierdzą, że korekta została już zrealizowana, kursy walut chwilowo są stabilne, a kontynuacja zależna jest od dzisiejszych wyników LTRO i wystąpienia Draghiego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc