Złoty stracił do dolara, ale nadal jest stabilny

2015-04-10

Euro na szerokim rynku traci. Nie pomogła spłata raty greckiego zadłużenia. Niestety Grecja wciąż odwleka wdrożenie reform. Informacje o bliskim kompromisie, trwających pracach i rychłym wypracowaniu porozumienia nie wystarczają. Obserwujemy wyraźną dominację dolara, któremu nie zaszkodziło stanowisko FOMC w sprawie stóp procentowych. Co prawda nie znamy terminu podwyżki, ale wypowiedź była mniej gołębia niż się spodziewano.

 

Dobre dane nie pomogły euro

Wczoraj po południu euro nadal traciło, mimo dobrych odczytów z Niemiec o produkcji przemysłowej. Z pewnością na sentyment wokół euro wpływ ma Grecja. Co prawda Grecy spłacili ratę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jednak wypowiedzi greckich polityków nie napawają optymizmem. Trwają prace nad wprowadzeniem systemu reform, od czego zależy wypłata kolejnych transzy pomocy.

 

Złoty nadal mocny

Złoty stracił co prawda do dolara, ale nadal jest mocny. Kurs dolara wynosi dzisiaj  3,75 zł, kurs euro kształtuje się lekko powyżej 4 zł i wynosi podobnie jak wczoraj 4,02 zł. Szwajcarskiego franka rynek wycenia na 3,85 zł, a funta szterlinga na 5,53 zł.

 

Dolar mocniejszy po posiedzeniu FOMC

Amerykanie zdążyli już przyzwyczaić rynek do enigmatycznych raportów ze swoich posiedzeń. Jednakże inwestorzy są na tyle wyczuleni, że już delikatny sygnał wystarczył, by dolar umocnił się. Kurs dolara zanotował zmienność w większości zestawień. FOMC debatuje nad terminem podwyżki stóp, część członków nie wyklucza czerwca. Dokładny termin nie został sprecyzowany, wszyscy są zgodni, że za zmiana stóp muszą przemawiać czynniki makro.

 

Co z brytyjskim funtem?           

Istotnym wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja Banku Anglii, którą podano d wiadomości około godz. 13. Brytyjczycy dali do zrozumienia, że nie będzie istotnych zmian w polityce monetarnej, a koszt pieniądza na pewno nie zmieni się przed 7 maja. Na ten dzień przypadają wybory i to one będą mieć największy wpływ na kurs funta na szerokim rynku.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych