Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty stabilny mimo wyborów

2014-11-17

Kolejne potwierdzenie, że w oczach świata nasza demokracja jest już trwała i stabilna – wynik wczorajszych wyborów nie wpłynął na kurs złotego. Inwestorzy nie przejęli się, że zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych zwiastować może zmianę władzy rownież na szczeblu centralnym, a co za tym idzie także odmienną politykę fiskalną i monetarną. Prawdopodobnie wzrośnie zainteresowanie złotym.

 

Brak negatywnej reakcji złotego na wybory

Polska demokracja w oczach inwestorów i analityków jest na tyle stabilna i dojrzała, że zmiany u władzy nie budzą niepokoju. Brak rekcji złotego na sondażowe wyniki nie jest niczym zaskakującym. Ewentualna zmiana władzy pozostaje na razie bez wpływu na kursy walut.

 

Złoty stabilny, niewielkie wahania kursów

Dzisiaj wahania złotego były bardzo niewielkie, kursy najważniejszych walut powiązanych ze złotym pozostawały blisko poziomu z piątkowego zamknięcia. Czyżby na stabilną sytuację złotego wciąż wpływały dane o PKB? Przypominamy, że tydzień zakończył się dużą niespodzianką i PKB za III kwartał wyniósł aż 3,3% r/r, gdy prognozowano tylko 2,7% r/r.

 

Nasza waluta umocniła się

Przed godziną 10.00 kurs euro oscylował wokół poziomu 4,2262 zł, kurs dolara amerykańskiego wyniósł 3,3741 zł, a franka szwajcarskiego 3,5180 zł. Najwięcej złoty odrobił w stosunku do funta brytyjskiego, kurs wyniósł 5,2858 zł.

 

Potencjalne impulsy związane z wyborami

Sondażowe wyniki kształtowały się następująco: Prawo i Sprawiedliwość (31,5%) wygrało z będącą u władzy Platformą Obywatelską (27,3%) i koalicyjnym Polskim Stronnictwem Ludowym (17%). Wyniki bezpośrednio nie wpłynęły na wartość złotego, ale inwestorzy w dłuższej perspektywie mogą przy podejmowaniu decyzji kierować się oczekiwaniami względem ekipy rządzącej na szczeblu centralnym. Wygrana PiS w wyborach samorządowych może stanowić zapowiedź zmian także po przyszłorocznych wyborach i znaczących ruchów w ramach kampanii przedwyborczej. Inwestorzy być może liczyć będą na zluzowanie polityki monetarnej i fiskalnej.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc