Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty stabilny, frank poniżej 3,90 PLN

2015-02-23

Złoty utrzymuje stabilną pozycję wobec głównych walut, z którymi powiązany jest na parach. Można mówić już o umocnieniu. Frank szwajcarski obecnie kosztuje poniżej 3,90 zł. Początek tygodnia rozpoczął się dobrze, choć złoty nadal jest niedowartościowany, ale sytuacja zmieni się wraz z rozpoczęciem programu QE.

 

Złoty umocnił się

Złoty ma stabilna pozycję wobec walut powiązanych z nim w parach. Dziś kursy walut kształtowały się następująco: 4,1672 PLN za euro, 3,6547 PLN za dolara amerykańskiego oraz 3,8772 PLN wobec franka szwajcarskiego, w przypadku franka widoczne są oznaki trendu spadkowego. Kurs funta wynosił około 5,67 zł.

 

Złoty zależny od sytuacji na Ukrainie i w Grecji

Rynek złotego z uwagą obserwuje sytuację na szerokim rynku, a ostatnio doniesienia z Ukrainy i Grecji. Jeśli chodzi o Ukrainę, to sytuacja jest nadal napięta, co też przekłada się na obniżki ratingu Rosji. Grecja natomiast chwilowo uspokoiła nastroje. Program pomocy został przedłużony.

 

Lepsze nastroje, większy ruch na rynku walutowym

Inwestorzy są w lepszych nastrojach, zwiększa się ruch na rynku walutowym. Wszystko za sprawą osiągnięcia porozumienia w sprawie Grecji. Pozytywne nastawienie może się umocnić, jeśli pod koniec tygodnia okaże się, że szacunki GUS w sprawie PKB za IV kwartał 2014 r. są optymistyczne.

 

Wzrost wartości złotego grozi deflacją

Minister finansów kieruje uwagę inwestorów na różnice w wysokości stóp procentowych. Na konferencji w Lancaster powiedział, że może to doprowadzić do umocnienia złotego i w konsekwencji do dalszej deflacji. Być może czeka nas kolejna poważna zmiana na rynku walutowym, co odzwierciedlą kursy walut. Wraz z rozpoczęciem programu QE przekonamy się, czy faktycznie kapitał będzie poszukiwać aktywów o wysokim oprocentowaniu na tak dużą skalę.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc