Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty słaby ale frank i funt na razie bez zmian

2016-11-18

Złoty znajduje się w bardzo trudnym położeniu i jest jedną z najwięcej tracących walut naszego koszyka. Wszystko przez splot niekorzystnych okoliczności. Utrzymująca się dominacja dolara odbija się negatywnie na walutach EM, ponadto dane GUS dotyczące PKB i prognozy KE są niekorzystne. Dopełnienie stanowi niesprzyjająca sytuacja na rynku obligacji.

 

Przede wszystkim dolar

Dolar nie ma sobie równych jeśli chodzi o dynamikę wzrostu. Kurs wystrzelił w górę i zdaje się, że nic nie może go na razie zatrzymać. Oczekiwania inwestorów są duże. Odwrót od walut EM w te sytuacji wydaje się oczywisty, po co inwestować w ryzyko, kiedy na wyciągnięcie jest niemalże pewny zysk w obliczu grudniowych podwyżek stóp w USA. Jest jeszcze jeden czynnik osłabiający złotego, oczywiście impulsy lokalne, w postaci słabszych prognoz Komisji Europejskiej i wyjątkowo złe dane o PKB opublikowane niedawno przez GUS. Kolejny bardzo istotny czynnik to sytuacja na rynku obligacji.

 

Na parach złoty słabnie

Na parach złoty ustawicznie słabnie, chwilowy oddech na franku szwajcarskim i funcie szterlingu. W ciągu dobry na parach CHF/PLN i GBP/PLN jedynie niewielkie wahania. Kurs franka utrzymuje się na poziomie 4,16 zł, a kurs funta 5,20 zł. Na pozostałych dwóch parach spore ruchy w górę, dolar kosztuje 4,20 zł a euro 4,45 zł. Wróćmy na chwilę do przyczyn słabości złotego. O ile dwa pierwsze czynniki są dosyć oczywiste, to odniesienie do rynku obligacji nie dla wszystkich może być czytelne. Otóż trwa wyprzedaż amerykańskich obligacji, zapewne inwestorzy mają dużo większe oczekiwania niż tylko grudniowa podwyżka. Różnica pomiędzy rentownością polskich a niemieckich obligacji pozostaje spora, wyższa nawet niż na początku roku, po obniżce polskiego ratingu, ale niebawem rating będzie oceniany ponownie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc