Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty znów słabszy

2015-01-14

Złoty, zgodnie z wcześniejszymi naszymi założeniami, traci na niskiej pozycji eurodolara, przy czym wydaje się, że okolice 4,30 mimo wszystko mogą jeszcze do końca tygodnia stanowić pewien opór na EUR/PLN. Dziś RPP wyda decyzję w sprawie stóp procentowych, zapewne nie dojdzie do zmian (być może wtedy, gdy taki scenariusz się potwierdzi, złotówka nieznacznie zyska, choć nie spodziewamy się gwałtownej reakcji – chyba, że dojdzie do obniżki stóp).

 

Na EUR/PLN notowane są dziś rano kursy rzędu 4,29 i wyższe, do osłabienia doszło po godzinie 8:00. Na USD/PLN mamy niemal 3,64, tu także można mówić o słabej złotówce i dobra okazja na sprzedaż waluty w serwisach takich jak internetowy kantor wymiany walut kantor.pl.  

 

Zmienność będzie większa?

Dziś o 11:00 dowiemy się, jak w listopadzie kształtowała się dynamika produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Odczyty o tej tematyce należą zwykle do najistotniejszych, niewykluczone więc, że wyniki odbiegające w rażący sposób od prognoz zrobią na rynkach pewne wrażenie. Przewidywania to 0,0 proc. m/m oraz -0,8 proc. r/r, gorsze rezultaty powinny zbić eurodolara jeszcze bardziej na południe, a w każdym razie blokować jego ewentualne wzrosty. 

 

Oczywiście nie przeceniamy wagi jednego tylko odczytu, szczególnie, że np. o 14:30 w USA opublikowane zostaną dane na temat grudniowej sprzedaży detalicznej. EUR / USD sytuuje się na 1,1795 po godzinie 8:00, w nocy rezydował na niżych poziomach, nawet przy 1,1770, a zatem z tej perspektywy można mówić o delikatnym wzroście. 

 

Odnotujmy, że dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości oceni legalność programu OMT wprowadzonego w roku 2012 przez EBC. Nie będzie to może miało bezpośredniego wpływu na planowaną obecnie operację QE, tym niemniej negatywny rezultat mógłby wprowadzić nieco zamieszania, opóźnić realizację luzowania ilościowego, wpłynąć na jego kształt czy podważyć wiarygodność Banku. Zasadniczo uważamy jednak, że jeśli nie w tym miesiącu, to niemal na pewno w tym kwartale operacja ta ruszy. 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc