Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty słabnie

2016-05-18

Od piątku złoty "żyje" utrzymaniem ratingu na dotychczasowym poziomie. Dziś okazało się, że siła tego impulsu wygasa i na złotym widoczne są spadki. Na większości par nasza waluta straciła kilka groszy. Liderem rankingu na największy wzrost jest oczywiście funt szterling, który korzysta z dobrych wyników sondażu i odrabia straty.

 

Spadki na złotym

Złoty korzystał z impulsu jakim było utrzymanie ratingu dla Polski na dotychczasowym poziomie przez kilka dni, ale siła tego wydarzenia nie jest na tyle duża, by przekształcić ostatnie zwyżki w trend długoterminowy. Dziś obserwujemy wygaśnięcie tego impulsu. W międzyczasie złoty na parze z euro ‘zahaczył’ o 4,36, dziś jednak kurs euro wynosi już 4,38 w skupie i 4,41 w sprzedaży (dane z kantor.pl). Na pozostałych parach walutowych złoty również traci. Kurs dolara kształtuje się na poziomie 3,90-3,93 zł, a kurs franka zbliża się do granicy 4 PLN, dziś oscylując wokół 3,99 zł.

 

Funt liderem

Największe zwyżki na parze z funtem. Brytyjska waluta odrabia straty. Kluczowym impulsem jest tutaj ostatni sondaż, dający przewagę przeciwnikom opuszczenia Unii. Niemniej zagrożenie Brexitem nadal istnieje i jeszcze będzie odgrywać istotną rolę. Dzisiejsze krajowe dane makro – o wzroście płac – przeszły niemalże bez echa. Złotemu szkodzą obecnie czynniki wewnętrzne, głównie ryzyko polityczne. Obawy budzi przyszłoroczny budżet, wzrost deficytu jest poważnym zagrożeniem dla stabilności finansów. Kolejny czynnik to kształt przyszłej ustawy o franku. Uwagę od walut naszego regionu odwracać będzie także dolar i spekulacje odnośnie podwyżek stóp w USA.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc