Złoty słabnie

2016-05-18

Od piątku złoty "żyje" utrzymaniem ratingu na dotychczasowym poziomie. Dziś okazało się, że siła tego impulsu wygasa i na złotym widoczne są spadki. Na większości par nasza waluta straciła kilka groszy. Liderem rankingu na największy wzrost jest oczywiście funt szterling, który korzysta z dobrych wyników sondażu i odrabia straty.

 

Spadki na złotym

Złoty korzystał z impulsu jakim było utrzymanie ratingu dla Polski na dotychczasowym poziomie przez kilka dni, ale siła tego wydarzenia nie jest na tyle duża, by przekształcić ostatnie zwyżki w trend długoterminowy. Dziś obserwujemy wygaśnięcie tego impulsu. W międzyczasie złoty na parze z euro ‘zahaczył’ o 4,36, dziś jednak kurs euro wynosi już 4,38 w skupie i 4,41 w sprzedaży (dane z kantor.pl). Na pozostałych parach walutowych złoty również traci. Kurs dolara kształtuje się na poziomie 3,90-3,93 zł, a kurs franka zbliża się do granicy 4 PLN, dziś oscylując wokół 3,99 zł.

 

Funt liderem

Największe zwyżki na parze z funtem. Brytyjska waluta odrabia straty. Kluczowym impulsem jest tutaj ostatni sondaż, dający przewagę przeciwnikom opuszczenia Unii. Niemniej zagrożenie Brexitem nadal istnieje i jeszcze będzie odgrywać istotną rolę. Dzisiejsze krajowe dane makro – o wzroście płac – przeszły niemalże bez echa. Złotemu szkodzą obecnie czynniki wewnętrzne, głównie ryzyko polityczne. Obawy budzi przyszłoroczny budżet, wzrost deficytu jest poważnym zagrożeniem dla stabilności finansów. Kolejny czynnik to kształt przyszłej ustawy o franku. Uwagę od walut naszego regionu odwracać będzie także dolar i spekulacje odnośnie podwyżek stóp w USA.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych