Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty silny, ale niedowartościowany, czy RPP podejmie interwencję?

2015-02-20

Dzisiejszy dzień przyniósł kontynuację umocnienia złotego. Naszej walucie pomogły słowa M. Belki, który powiedział, że złoty wciąż jest niedowartościowany. Po tym oświadczenie wzrosło zainteresowanie złotym. Wycena na parach jest stabilna, z korzyścią dla naszej waluty. Układ sił na rynku, impulsy makro i wizja zmiany stóp procentowych już podczas marcowego posiedzenia RPP sprzyjają złotemu.

 

Silny złoty, dobry kurs franka

Obserwujemy kontynuację wczorajszego umocnienia. Dziś złoty zyskał zwłaszcza do euro. Rynek wycenia euro na 4,17 zł, dolar kosztuje 3,6677 zł, a kurs franka to zaledwie 3,8613 zł. W porównaniu do notowań z wczorajszego popołudnia, jest to umocnienie o około 1-2 grosze.

 

Złotemu pomogły słowa M. Belki

Wyraźne podbicie kwotowań złotego wynika w dużej mierze ze słów prezesa NBP. Marek Belka stwierdził, że złoty jest niedowartościowany, reakcją na te słowa był właśnie wzrost kwotowań. Dolar nie umacnia się chwilowo na szeroki rynku, a Europa wierzy z osiągnięcie kompromisu w sprawie Grecji, to także pomogło naszej walucie.

 

Rynek czeka na ruch RPP

Belka powiedział też, że możliwa jest obniżka stóp procentowych. Jeśli do marcowego posiedzenia RPP utrzyma się obecny układ sił, to obniżka o 25 punktów bazowych wydaje się być prawdopodobnym scenariuszem. Część analityków twierdzi, że obniżka może sięgać nawet 50 punktów. Kursy walut z pewnością zareagują na taki ruch rady.

 

Ewentualna zmiana stóp wpłynie na kursy walut

Dziś poznamy odczyty dotyczące przemysłu, budownictwa oraz handlu za luty, a także wskaźniki dotyczące koniunktury konsumenckiej. Zazwyczaj rynek nie reaguje na tego typu dane, zatem czekamy na porozumienie dotyczące Grecji. Warto w przypadku konieczności spłaty kredytu walutowego przemyśleć dobry moment do zakupu np. franka. Dobry kurs jest okazją do dużych oszczędności, zwłaszcza w przypadku transakcji w serwisie kantor.pl, co jest jedną z najkorzystniejszych dostępnych obecnie opcji.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc