Złoty relatywnie stabilny, mimo złej kondycji eurodolara

2015-06-30

Brak porozumienia z Grecją odnośnie reform spowodował wczoraj wzrost zmienności na złotym, która była podwyższona jeszcze dziś rano, ale w miarę upływu czasu sytuacja jest stabilniejsza. Grexit staje się coraz bardziej prawdopodobny. Dzisiaj upływa termin spłaty transzy zadłużenia, a Grecy zapowiadają referendum.

 

Dzisiejsze kursy walut

Złoty niestety stracił do głównych walut, ale nada możemy mówić o stabilnym kursie. Dzisiejsze kursy walut prezentują się następująco: 4,1922 PLN za euro i 3,7434 PLN za dolara. Frank szwajcarski kosztuje 4,02-4,03 PLN, a funt 5,87 PLN. Znacznie wzrosła rentowność obligacji długoterminowych.

 

Wzmożona zmienność na rynku walutowym

W wyniku zerwania negocjacji z Grecją doszło do wzmożonej zmienności. Rynek walutowy obawia się bankructwa Hellady, która dziś miała spłacić 1,6 mld EUR. Z Grecji płyną doniesienia o referendum, a mimo to inwestorzy zachowali się dosyć zaskakująco. Doszło bowiem do odbicia na euro i EM. Są zatem dwie możliwości, albo rynek nadal wierzy w możliwość porozumienia z Grekami, albo częściowo zdyskonotwał już następstwa braku tego porozumienia.

 

Nastroje na rynku niepewne

Pojawiają się publiczne wypowiedzi ekspertów o tym, że wyjście Grecji ze Strefy Euro będzie dla eurolandu korzystne. Spadła też rentowność obligacji emitowanych przez USA, być może stąd poprawa nastrojów wokół euro. Dziś poznamy serię danych makro z USA, jak i z Europy. Mogą one przeważyć na korzyść dolara albo euro.

 

Złoty pod presją

Złoty znajduje się pod wyraźną presją ze strony wydarzeń na szerokim rynku, ale mimo to radzi sobie zaskakująco dobrze. Kursy walut powiązanych na parach w najbliższych dniach prawdopodobnie wzrosną, teraz jest dobry moment na wymianę walut, np. za pomocą serwisu kantor.pl. W przypadku euro możliwe jest podbicie do 4,21, dolar także powinien podrożeć, nawet do poziomu 3,80 zł. Frank będzie odzwierciedlał ruchy na euro.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych