Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty ponownie traci i zyskuje

2014-11-06

USD/PLN na poziomie 3,3935 to niewątpliwie przejaw osłabienia polskiej waluty. Zgodnie jednak z tym, co pisaliśmy już kilka razy w ostatnich miesiącach, polska waluta umocniła się do euro, oto bowiem na EUR/PLN notujemy 4,2140. To jednak wciąż obszar ustalonej konsolidacji i prawdopodobnie po tym ruchu jutro znów zobaczymy poziomy nieco wyższe. Tymczasem na USD/PLN przekroczyliśmy już wysokie kwoty z lipca 2013 roku, teoretycznie więc może to oznaczać otwarcie drogi nawet do 3,45 – 3,46 (w perspektywie co najmniej kilku tygodni, jeśli nie miesięcy – chyba, że odwróci się trend na eurodolarze, co jednak nie jest zbyt prawdopodobne).

 

Eurodolar idzie w dół - Na południe po południu

Przemówienie Mario Draghiego po konferencji EUR/USD odbiło się na eurodolarze kolejnym ruchem spadkowym. Zgodnie z podejrzeniami, szef Europejskiego Banku Centralnego nie powiedział tym razem nic szczególnie dramatycznego, jakkolwiek jego słowa generalnie wpisały się w ton zwany gołębim. Na przykład potwierdził, że EBC jest gotowy do wprowadzenia w życie 'niekonwencjonalnych środków', a nawet,że Rada Prezesów nakazała przygotowanie planu działania na taką właśnie okoliczność.

 

Strona podażowa testuje bardzo niskie minima na EUR/USD – notowane są nawet poziomy rzędu 1,2415 i niższe. Tak nisko nie byliśmy nawet 3 listopada. W istocie to kursy, których nie obserwowano od sierpnia 2012 roku. Przypomnijmy, że ogólnie rzecz biorąc, w roku 2012 notowano minimum nawet na 1,2040, tak więc teoretycznie jest jeszcze spore do spadków – zwłaszcza, że słabe euro raczej nie przeszkadza EBC.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc