Złoty ponownie pod presją

2016-02-24

Na złotym wyraźna presja podażowa. Nasza waluta odczuwa skutki umocnienia franka i spadków cen ropy naftowej. Kurs franka utrzymuje się powyżej 4 PLN, drożeje także dolar i euro, chodź dziś na parach obserwowaliśmy wahania i ostatecznie złoty utrzymał pozycję zbliżoną do wczorajszych poziomów zamknięcia.

 

Dane z szerokiego rynku

Złotemu szkodzi układ sił na szerokim rynku, a szczególnie ostatni spadek cen ropy. Przeciętnemu użytkownikowi serwisów wymiany walut ta informacja może wydawać się, kolokwialnie mówiąc, dziwna, skoro złoty nie jest walutą surowcową. Jednak należy pamiętać, że spadek cen ropy przyczynia się do wzrostu niepokoju na szerokim rynku i awersji do ryzyka, czyli zniechęca do inwestycji w waluty rynków wschodzących. Odwrót od walut EM dotyka cały koszyk CEE. Ponadto rynek czeka na sygnały ze strony EBC, posiedzenie już niebawem.

 

Spada zainteresowanie walutami EM

Złoty traci na fali wzrostu awersji do ryzyka. Naszej walucie nie pomogły też dane z rynku pracy. Co prawda okazały się one zgodne z prognozami, ale są niestety odbierane negatywnie. Bezrobocie sięga poziomu 10,3 proc. i jest najwyższe od ponad pół roku. Inwestorów nie przekonuje fakt, że dane za styczeń są zazwyczaj gorsze. Dziś kursy walut kształtowały się następująco: euro 4,3900 zł, frank szwajcarski 4,0400 zł, dolar 3,9862 zł, funt szterling 5,5574 zł. Funt nadal traci ze względu na ryzyko Brexitu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych