Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty pod wpływem wydarzeń w Grecji i na Ukrainie

2015-02-18

Złoty dziś był pod wpływem nie tylko informacji z Ukrainy, ale też i krajowych wieści gospodarczych. Dość słabo wypadły dane z godziny 14:00. Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 1,7 proc. r/r (prognozowano natomiast ruch w górę o 1,8 proc.), a sprzedaż detaliczna - tylko o 0,1 proc. r/r, choć zakładano tu 0,6 proc. r/r. Takie odczyty zwiększają szansę na to, że RPP obniży stopy w marcu nawet o 50 pb, choć oczywiście sprawa nie jest przesądzona.

 

W tej sytuacji na USD/PLN mamy 3,6820, minima z dnia to 3,6680 i od piątku widać, że powoli idziemy jednak w górę, tj. złoty traci. Naturalnie okolica 3,6930 może być jakimś oporem, kolejny to 3,70, potem strefa 3,6170 – 3,6240 (wnioskujemy z wykresu o interwale godzinowym). 

 

Na EUR/PLN mamy 4,1875, notowano już podejścia prawie do 4,20 – i choć na razie nie weszliśmy wyżej, to taki scenariusz jest dość realny w razie np. negatywnych informacji z Grecji. Wsparcia to mniej więcej 4,1690 – 4,17 i 4,1570, niżej linia 4,15.

 

Wąska zmienność

W zasadzie nie było dziś powodów, by doprowadzać do jakiegoś szczególnego przełomu na EUR/USD. Tak naprawdę już od końcówki stycznia mamy konsolidację, która zresztą w ostatnich dniach mocno się zawęziła – mniej więcej do obszaru 1,13 – 1,1440. W szerszym ujęciu zakres najprawdopodobniejszych wahań na ten tydzień to 1,1230 – 1,1530. 

 

Polska, Grecja, Ukraina

Dziś jednak rynek nie dostał żadnych nowych, istotnych informacji w sprawie Grecji, kalendarium makro też nie było zbyt zajmujące (można się było dowiedzieć, że w minionym tygodniu w USA złożono o 13,2 proc. mniej wniosków o kredyt hipoteczny niż tydzień wcześniej, gdy i tak było ich o 9 proc. mniej niż poprzednio). 

 

Rynek czeka na zapiski z posiedzenia FOMC, te jednak pojawią się dopiero o 20:00. Co do Ukrainy, to pojawiły się doniesienia medialne, iż Debalcewo zostało zdobyte przez siły republik ludowych i armia ukraińska już je opuszcza. Niezależnie od wszelkich sympatii i antypatii jest to sygnał, że być może teraz wreszcie rozwinie się rozejm, jako że to właśnie o Debalcewo separatystom chodziło w ostatnich dniach najbardziej – i teraz tego pretekstu zabraknie. Naturalnie strona ukraińska może odpowiedzieć, że rozejm i tak już został złamany, co byłoby pretekstem do prób odbicia Debalcewa, ale być może takiego scenariusza uda się uniknąć. W każdym razie każda kropla względnego spokoju na Ukrainie to także trochę spokoju na EUR/USD – jak również szansa na lekkie wzmocnienie walut takich jak złoty polski.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc