Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty pod presją

2015-10-20

Trwa presja na złotego, w podobnej sytuacji jest też większość walut rynków wschodzących. Największe spadki złoty zanotował wczoraj po południu, po godzinie 15. Trudno jednoznacznie wskazać na przyczynę. Słabe dane o sprzedaży detalicznej mogłyby być wytłumaczeniem, gdyby nie to, że podobnie zachowywały się też inne waluty EM.

 

Spadki na walutach EM

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie sprzyjało walutom EM. Odczuwalna jest wyraźna presja. Złoty najwięcej stracił wczoraj po południu i trudno jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną spadku na zestawieniach. Pozostałe waluty koszyka EM są w podobnej sytuacji.

 

Przyczyny spadków na złotym

Ustalenie przyczyny złej kondycji walut rynków wschodzących, zwłaszcza złotego,  tym razem nie jest łatwe. Impulsem mogły być co prawda słabsze dane o sprzedaży detalicznej, ale spadki dotknęły większości walut EM, nie tylko złotego. Sytuacja na eurdolarze również nie wskazywała na taki scenariusz, a więc prawdopodobną przyczyną jest słaby sentyment w związku z danymi z Chin.

 

Presja nadal wyczuwalna

Obserwacja wykresów pozwala stwierdzić, że ryzyko polityczne na obecnie niewielki wpływ na złotego. Zmienność podczas wczorajszej debaty była niewielka. Szansą na umocnienie złotego będzie posiedzenie EBC, które odbędzie się w czwartek. Większy program QE powinien przełożyć się na wzrost zainteresowania walutami naszego regionu.

 

Złoty wyraźnie słabszy

Początek dnia przyniósł kontynuację osłabienia naszej waluty. Dzisiejsze kursy to: 4,2470 zł za euro, 3,7498 zł za dolara amerykańskiego, 3,9208 zł wobec franka szwajcarskiego i 5,8021 zł za brytyjskiego funta. Z biegiem dnia złoty zdołał umocnić się do dolara i funta szterlinga o około 2, a nawet 3 grosze.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc