Złoty osłabiony względem amerykańskiego dolara

2015-08-27

Kurs dolara idzie silnie w górę, jest już prawie 3,77, teoretycznie można nawet mieć już na widoku opór przy 3,8130-50, choć na razie powinna nastąpić korekta. Para PLN / USD mocno odbija eurodolara.

 
 

Na EUR/PLN jest ok. 4,22 – 4,24, widać zatem, że tu złoty się nie umacnia wraz ze spadkiem wartości eurodolara. Cóż, został ostro przeceniony, pewne rzeczy są już w cenach. Opór powyżej 4,26. Jutro w programie dane o PKB Polski (zrewidowane).

 

 

Jaka jest sytuacja rynku walutowego?

EUR/USD schodzi na południe, co na razie jeszcze można odczytywać jako znak poprawy tzw. nastrojów rynkowych. Mamy 1,1230-40, rosły dziś także światowe giełdy, m.in. DAX, Nasdaq i S&P500, w Polsce WIG i WIG20.

 

Wczorajsza wypowiedź Williama Dudleya z Fed pokazuje, że Rezerwa faktycznie obserwuje sytuację na chińskim i ogólnoświatowym rynku. Dudley przyznał nawet, że wzrosły czynniki ryzyka dla gospodarki USA. To znów odsuwa perspektywę wyższych stóp we wrześniu – odsuwa przynajmniej na grudzień albo jeszcze dalej w przyszłość. Tymczasem w sobotę warto będzie wysłuchać Stanleya Fischera – wiceprezesa Fed. Inny członek Fed, George, powiedział dla Bloomberga, że trzeba nieco poczekać, by ocenić, co ostatnio obserwowana płynność znaczy dla gospodarki USA. Media podają też, że Chiny nadal sprzedają ostro obligacje USA, a poza tym, że rząd zainterweniował wczoraj na giełdzie, by uspokoić sytuację przed świętem narodowym 3 września, gdy wielka parada wojskowa ma symbolizować potęgę i pewność Chin.

 

Z drugiej strony, ciekawe może być to, że być może w niedalekiej przyszłości spadki dolara znów będą oznaczać pogorszenie nastrojów. Mimo wszystko jest on wciąż bezpieczną przystanią. To, że EUR/USD był bardzo wysoko w ostatnich dniach było głównie skutkiem uciekania od carry-trade, czyli taniego pożyczania euro, by inwestować w lepiej oprocentowane aktywa.

 

Obecne poziomy eurodolara to w sumie wsparcie, zasadniczo więc spodziewamy się, że w nocy i jutro para znajdzie się nieco wyżej – ale raczej korekcyjnie. Oto bowiem odczyt dynamiki PKB za II kw. w USA (po rewizji) był bardzo dobry: 3,7 proc. w miejsce prognozy 3,2 proc.

 

Wieści z Grecji są takie, że ustanowiono tam tymczasowego premiera – Wasilikę Tanu, prezesa Sądu Najwyższego. We wrześniu będą przedterminowe wybory. Cipras liczy na to, że utrzyma popularność, Zachód (tj. wierzyciele) też na to liczą – ale przecież mogą się przeliczyć. Jeśli opozycja ostro podkreśli, że Cipras złamał obietnice, to może wzrosnąć siła Partii Komunistycznej, Złotego Świtu i nowej partii zrodzonej z lewej frakcji Syrizy.

 

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych