Złoty odrobił straty do dolara

2015-05-04

Pod nieobecność świętujących graczy z Londynu krajowi inwestorzy umocnili złotego, który dzięki temu odrobił straty ze świątecznego piątku 1 maja. Perspektyw dla polskiej waluty pozostają dobre. Stąd też powinna ona pozostać mocna w tym miesiącu.


W poniedziałek złoty umocnił się do głównych walut, odrabiając straty z ostatniego piątku, gdy pod nieobecność świętujących krajowych graczy, zagranica doprowadziła do jego osłabienia. Tym razem to rodzimi inwestorzy nadawali ton wydarzeniom na rynku walutowym. Było to o tyle oczywiste, że dziś świętowali gracze z Londynu, którzy stanowią największą grupę zagranicznych podmiotów spekulujących na złotym.
 

O godzinie 16:15 kurs EUR/PLN testował poziom 4,0268 zł, a USD/PLN 3,6089 zł. Dla porównania na zamknięciu poprzedniego tygodnia za euro trzeba było zapłacić 4,0707 zł, a dolar kosztował 3,6315 zł. Istotnego wpływu na notowania polskiej waluty nie miała publikacja najnowszego odczytu indeksu PMI obrazującego koniunkturę w rodzimym sektorze przemysłowym. W kwietniu indeks ten wprawdzie spadł do 54 pkt z poziomu 54,8 pkt., a spadek ten był głębszy od prognoz (54,6 pkt.), ale nie wpływa to na zmianę postrzegania sytuacji w polskiej gospodarce. Perspektywy dla niej wciąż są dobre, co dalej będzie wspierać polską walutę. I to nie jest jedyny czynniki oddziaływujący w ten sposób. Dlatego zakładamy, że złoty w maju pozostanie mocny. Prognozujemy, że na koniec miesiąca za euro trzeba będzie zapłacić 4,04 zł, podczas gdy dolar będzie kosztował 3,61 zł.

W ostatni piątek ton wydarzeniom na krajowym rynku walutowym nadawał zagranica. Dziś natomiast krajowi gracze. W kolejnych dniach punkt ciężkości ponownie przesunie się w kierunku zagranicy. I to pomimo, że jutro rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Tym razem nie będzie ono żadnym wydarzeniem. Rada nie tylko nie dokona korekty stóp procentowych i treści komunikatu towarzyszącego tej decyzji, ale również nie powinna nic istotnego dodać do wcześniejszych ocen sytuacji gospodarczej. Nie należy też spodziewać się mocnych odniesień do zachowania złotego.

Mając powyższe na uwadze kierunek polskim parom walutowym będą nadawać impulsy płynące z zagranicy. Jak na początku każdego miesiąca uwaga inwestorów będzie koncentrować się głównie na publikowanym w środę raporcie ADP nt. zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (prognoza: 200 tys.) oraz piątkowym raporcie o stopie bezrobocia (prognoza: 5,4%) i zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prognoza: 225 tys.). 


 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych