Złoty odrabia straty do dolara

2015-03-19

Złoty odrabia straty z kilku ostatnich sesji. Nie należy się jednak spodziewać spektakularnych zmian kursów walut. Względem amerykańskiej waluty rano złoty zyskał około 15 groszy. Był to efekt wczorajszego, wieczornego komunikatu FED. Na razie obserwujemy odreagowanie umocnienia do dolara. Niestety dane makro z Polski okazały się dużo gorsze niż oczekiwano.

 

Poranne kursy walut

Rynek walutowy wycenił złotego nieco wyżej niż wczoraj, a mianowicie: 4,1345 PLN za euro, 3,8317 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,6606 PLN wobec funta brytyjskiego. Natomiast kurs franka szwajcarskiego od wczoraj nie zmienił się istotnie i utrzymuje się w okolicy 3,86-3,87 PLN.

 

Spadek wyceny dolara

Po posiedzeniu FED nastąpił długo oczekiwany spadek wyceny dolara. W większości zestawień dynamika zmian była duża. W przypadku pary USD/PLN złoty zyskał aż 15 groszy. Komunikat FED dla dużej części inwestorów okazał się niespodzianką. Co prawda Amerykanie nie mówią już o cierpliwości w odniesieniu do zmiany polityki monetarnej i stóp procentowych, ale komunikat miał wydźwięk mniej jastrzębi niż oczekiwano.

 

Złoty wykorzystał szansę

Różnice w polityce monetarnej nie sprzyjają wspólnej walucie w starciu z dolarem. Złoty już wykorzystał potencjał jakim był spadek kursu dolara na szerokim rynku, więc na razie dalszej korekty nie należy się spodziewać. Spadek wyceny dolara jest jednak optymistyczny, bo może zachęcić inwestorów do zainteresowania się walutami naszego koszyka.

 

Oczy inwestorów zwrócone w kierunku Szwajcarii

Z punktu widzenia polskich kredytobiorców najważniejszym wydarzeniem dnia będzie posiedzenie SNB. Analitycy uważają, że możliwy jest spadek stopy referencyjnej z -0,25 proc. do nawet -1,25 proc. Jeśli przewidywania się spełnią, będzie to duża szansa na umocnienie złotego względem franka. Warto na bieżąco kontrolować kursy walut w serwisach internetowych, takich jak kantor.pl, ponieważ to ich zestawienia najszybciej reagują na wszelkie zmiany na rynku.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych