Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty nieznacznie stracił do najważniejszych walut

2015-01-29

Zmienność na rynku walutowym nadal jest niewielka, ale złoty stracił do najważniejszych walut, z którymi powiązany jest na parach. W przypadku dolara nie świadczy to jednak o słabości naszej waluty, to raczej dolar ‘ucieka’ złotemu, w związku z ustaleniami i komunikatem FED.  Nie jest to jednak najważniejszy czynnik dla złotego.

 

 

Rosną kursy walut

Dziś, mimo niewielkich w sumie wahań, złoty nieznacznie stracił do kluczowych walut. Z samego rana kurs euro wynosił 4,2445 PLN, kurs dolara amerykańskiego 3,7617 PLN, a kurs franka szwajcarskiego 4,1319 PLN, kurs funta szterlinga waha się w okolicy 5,66 PLN.

 

 

Ocena złotego bez większych zmian

Poranny handel, choć przyniósł nieznaczne osłabienie złotego, nie powinien być interpretowany jednowymiarowo. Sytuację należy rozpatrzyć pod innym względem. Rosnące kursy walut nie są pochodną osłabienia naszej waluty, a raczej wynikiem ustaleń FED i odbicia dolara.

 

 

Ustalenia FED

Amerykanie wydali optymistyczne posiedzenie, co prawda nie podwyższyli stóp, motywując swoją decyzję pozytywnym stanem gospodarki, ale dali do zrozumienia, że jest to możliwe w przyszłości. Taki impuls wystarczył, by doszło do odbicia dolara. Na ocenę złotego nie wpływa to jednak tak mocno jak zapowiedź programu QE. Przeważają w tej sytuacji impulsy z Europy.

 

 

Niższy eurodolar przełoży się na słabszego złotego

Spadek wartości złotego w stosunku do dolara jest zatem naturalnym efektem spadków na eurodolarze, choć maksima nie zostały jeszcze osiągnięte. Kurs3,7650 na parze USD/PLN jest tego przykładem. W przypadku pary EUR/PLN spadki nie powinny być długotrwałe. Przy poziomie 4,25 powinno nastąpić odbicie.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc