Ropa tematem dnia, złoty niezbyt mocny

2016-04-18

Tematem dnia było dziś posiedzenie producentów ropy w Doha, o czym wspominamy, ponieważ jest to czynnik ryzyka dla złotego. Ostatnie dwa tygodnie kwietnia upłyną pod znakiem posiedzeń baków centralnych. Ważyć się będą losy dotychczasowych kursów polityki monetarnej, choć radykalne posunięcia nie są spodziewane.

 

W Doha rozczarowanie

Za nami spotkanie największych producentów ropy zrzeszonych w OPEC. Niestety szczyt był rozczarowujący, co może przynieść negatywne skutki dla naszej waluty. Ostatnie umocnienie złotego wyraźnie związane jest z poprawą nastrojów n rynkach globalnych wywołana odbiciem na rynku surowców. Ograniczony wpływ na złotego miał natomiast kurs euro. Dziś zanotowano spadki na rynku surowców, ropa znowu tanieje. OPEC nie wypracował rozwiązań, które umocniłyby niestabilne ceny. Inwestorzy odpowiedzą zwiększoną nerwowością, co nie stanowi dobrego klimatu dla złotego.

 

W Europie posiedzenie EBC

Kolejnym istotnym impulsem jest posiedzenie EBC. Miesiąc temu miało miejsce poważne luzowanie polityki, większość analityków nie spodziewa się zatem kolejnego podobnego posunięcia przed czerwcowymi projekcjami. Dziś i jutro publikowane będą dane makro z kraju. Dotyczą one ryku pracy, produkcji i sprzedaży. Będzie to pewna klamra zamykająca pierwszy kwartał, ale należy pamiętać jak silny wpływ na złotego ma panujący sentyment, a ten może zostać poważnie naruszony przez doniesienia z Doha. Dziś po południu na większości zestawień złoty lekko stracił. Umocnił się dolar do poziomu 3,82 zł, euro kosztuje 4,32 zł, frank 3,96 zł a funt 5,45 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych