Złoty nie radzi sobie bezproblemowo

2016-01-25

Brak dziś danych makro z naszego kraju. Mieliśmy rację, postrzegając piątkowe dobre poziomy (względnie mocnego złotego) jako raczej okazje niż zapowiedzi totalnego odwrócenia trendów – jeśli chodzi o EUR/PLN i USD/PLN. Oto bowiem na pierwszej z tych par jesteśmy powyżej 4,46, a na drugiej wróciliśmy do 4,1250.

 

 

Złoty nadal więc nie radzi sobie bezproblemowo, co nie dziwi w świetle ogólnej niepewności na rynkach czy napięć politycznych w naszym kraju. Rentowność polskich obligacji 10-letnich akurat teraz lekko spada, ale to nadal 3,12 proc. Szanghajska giełda jest na lekkim plusie, ale wykres nadal jeszcze nie wrócił ponad 3000 tys. pkt (przynajmniej nie trwale) – i od 12 stycznia trwa tam konsolidacja.

 

W konsolidacji

Eurodolar jest dziś rano, po godzinie piątej, w okolicach poziomu 1,0810. Oznacza to, że dolar jest stosunkowo mocny, jakkolwiek warto też zauważyć, że parę godzin wcześniej euro dolar(tudzież w samej końcówce sesji piątkowej) notowania osuwały się jeszcze niżej, do 1,0790. Innymi słowy, można odnieść wrażenie, że po raz kolejny konsolidacyjne nastawienie zwycięża, tj., że nadal utrzymujemy się w pasie 1,08 – 1,10. Od 20 stycznia w obrębie tego pasa szliśmy na południe, teraz przyszedł czas odbicia, o ile wszystko pójdzie w miarę gładko. W kalendarzu makroekonomicznym nie ma zbyt wiele, choć na jeden odczyt warto zwrócić uwagę. Mowa o niemieckim indeksie Ifo za styczeń, który poznamy o 10:00. Prognozuje się tu zejście ze 108,7 pkt do 108,5 pkt. Wieczorem – o 18:30 – wypowie się S. Lautenschlaeger z EBC, o 19:00 zaś Mario Draghi, czyli szef tej instytucji. Jutro w programie m.in. usługowy PMI z USA oraz Conference Board w wersji określającej zaufanie konsumentów.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych