Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty nadal się nie otrząsnął

2016-01-05

Złoty nadal się nie otrząsnął. Osłabiają go tak czynniki wewnętrzne (niepewność co do ustaw gospodarczych, niepewność co do pozycji Polski w Europie), jak i wpływ (pośredni) zawirowań chińskich, które zwiększyły niechęć do ryzyka. EUR/PLN otarł się o 4,30, zaś na USD/PLN mieliśmy 3,97, a 3,98 można uznać za lokalny opór. Nasza waluta straciła w ostatnich dniach nader gwałtownie, co było trochę zaskakujące – choć samo to, że należy spodziewać się większej korekty i cofnięcia procesu aprecjacji orła białego, jak najbardziej mieściło się w prognozach. Co do kalendarium, to dziś nie ma w nim nic z Polski.

 

 

Jaka sytuacja?

Wczoraj po 16:00 pisaliśmy, że choć nie negujemy opcji spadku eurodolara poniżej 1,08 – to jednak na razie się tego nie spodziewamy. Co prawda można rzec, że rynek spłatał nam figla, bo dosłownie kilka minut później ceny zeszły właśnie poniżej tej granicznej linii, tym niemniej trzeba było zachować po prostu zimną krew i stalowe nerwy. W istocie bowiem wykres jedynie lekko naruszył 'ósemkę', po czym powrócił do konsolidacyjnego pasa 1,08 – 1,10, aby tam zakończyć dzień. Dziś rano budzimy się przy 1,0820. Co nas czeka? Kalendarium jest skromne, poznamy tylko szacunki inflacji HICP dla Eurolandu (o 11:00), niemieckie bezrobocie (o 9:55) i właściwie nic więcej. Jutro natomiast będzie zupełnie inaczej, bo choć w Polsce jest dzień wolny, to jednak na świecie pojawią się usługowe PMI: m.in. dla Chin, Niemiec, Eurolandu czy USA. Podany będzie też amerykański raport ADP.

 

W USA wczoraj zawiódł przemysłowy PMI, stąd też ruch poniżej 1,08 faktycznie był przedwczesny (bo to dobre dane powinny wspierać dolara, a nie złe). W szczególności słaby był subindeks zatrudnienia, a tymczasem już w piątek poznamy najnowsze payrollsy. Jeśli będą słabe, to proces umacniania dolara zostanie spowolniony i pozostaniemy w pasie konsolidacyjnym. Prognostykiem przed piątkiem będzie też jutrzejszy raport ADP. Z innych wieści można podać, że Ludowy Bank Chin zainterweniował na rynku, oferując w ramach operacji otwartego rynku 130 mld juanów, aby zwiększyć płynność handlu. Wczoraj, jak pamiętamy, to właśnie ostre spadki w Chinach wywołały bolesne reperkusje na świecie.

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc