Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty na razie przegrany

2014-12-19

Kurs dolara na poziomie 3,4630 – wielu graczom chyba trudno w to uwierzyć, jako że jeszcze kilka dni temu ocieraliśmy się na USD/PLN o poziomy rzędu 3,35 i niższe. Złoty został ogromnie przeceniony, nie tylko na fali spadków eurodolara, ale i z powodu paniki na rynku rosyjskim. Polska gospodarka jest z nim w stosunkowo dużym stopniu powiązana, a poza tym złoty uchodzi za aktywo względnie ryzykowne. Nasza waluta przegrywa też z euro, na EUR/PLN mamy 4,2515. 

 

Tymczasem Jerzy Osiatyński z RPP potwierdził, że w Polsce można jeszcze obniżyć stopy procentowe o 50 do 75 punktów bazowych. Ostatnio słabo wypadł odczyt na temat produkcji przemysłowej, podobnie przemysłowy PMI – to może skłonić Radę, zwłaszcza przy ustawicznej deflacji (wg metodologii GUS) – do obniżek stóp np. w styczniu. 

 

Eurodolar wciąż nisko

Wykres eurodolara jest już tylko minimalnie powyżej grudniowych minimów. Dziś ok. 5:30 kurs pary to 1,2275 – 1,2280 i wciąż jeszcze nie widać jakiegokolwiek ruchu korekcyjnego w górę, na którym mógłby pośrednio zyskać np. złoty.

 

Przyczyny niskiej wyceny euro i wysokiej dolara są dość klarowne: przede wszystkim chodzi tu o to, jak rynek odebrał ostatnie posiedzenie Fed, a także o pogłębiające się spekulacje na temat operacji QE w Strefie Euro. Ostatecznie zaważył też czynnik realizacji zysków po wcześniejszych wzrostach głównej pary (16 grudnia maksima dzienne wynosiły jeszcze 1,2570). 

 

Dziś w programie mamy m.in. niemiecki indeks zaufania konsumentów GfK, niemiecką inflację PPI (oba odczyty o 8:00), a także bilans płatniczy Strefy Euro (o 11:00). Nie będą to raczej przełomowe odczyty, ogólna sytuacja jest do końca roku z grubsza ustawiona, choć nadal naturalne wydaje się nam, że eurodolar powinien trochę wzrosnąć, czysto korekcyjnie, np. ku 1,2360 – 80. 


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc