Złoty na fali

2015-12-21

Złoty jest mocny. Jeszcze niedawno kwotowania franka utrzymywały się w okolicy 4 PLN, a funta powyżej 6 PLN. Wydawało się, że decyzja FED o podwyżce stóp w USA pogrąży złotego, tymczasem nasza waluta zdołała się w minionym tygodniu sporo umocnić. Rentowność długu spadła w okolice 2,90 proc.

 

Złoty mocniejszy

W minionym tygodniu złoty zdołał się umocnić do głównych walut i nowy tydzień zaczynamy również od kurs złotego na falimocnej pozycji złotego. Poranne kwotowania złotego z rynku forex: 3,9584 PLN wobec franka szwajcarskiego, 5,8556 PLN względem funta szterlinga, 4,2680 PLN za euro, 3,9243 PLN za dolara amerykańskiego. Po godzinie 14.00 kursy sprzedaży na kantor.pl kształtowały się następująco: euro 4.2549 zł, dolar amerykański 3.9057 zł, frank szwajcarski 3.9391 zł, funt szterling 5.8266 zł. Widać więc wyraźnie, że od godzin porannych na parach złoty zyskał. W niektórych przypadkach nawet o kolejnych kilka groszy.

 

Lepsze nastroje wokół walut CEE

Zyskał nie tylko złoty. Dobra passa trwa, nastroje są lepsze wokół całego koszyka CEE. Podwyżki stóp w USA miały negatywnie odbić się na walutach rynków wschodzących, tymczasem komentarz Yellen został odebrany jako ’gołębi’. Stanowisko FED na pewno nie jest agresywne i sentyment wokół ryzyka uległ poprawie, co widać obserwując kursy walut bardziej ryzykownych.  Złotemu pomogły dodatkowo publikacje dotyczące przyszłorocznego budżetu, a konkretnie utrzymanie deficytu poniżej progu, po przekroczeniu którego wszczęta zostaje procedura nadmiernego deficytu. Dzisiaj poznajemy kolejne odczyty, GUS poda dane o przemyśle, handlu, usługach i budownictwie, dotyczące bieżącego miesiąca.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych