Złoty mocny mimo korekty

2015-05-18

Złoty wciąż pozostaje siny, kontynuując trend z zeszłego tygodnia, mimo porannej korekty. Dzisiejszy dzień powinien być spokojny – z braku poważniejszych wydarzeń mogących być impulsami na rynku walutowym. Jutro poznamy indeks ZEW z Niemiec, a kolejne dni przyniosą odczyty makro ze Strefy Euro, poznamy także protokół FOMC.

 

Poranna korekta

Złoty nadal pozostaje mocny i notowani naszej waluty w większości zestawień należy rozpatrywać jako kontynuację trendu z końcówki minionego tygodnia, kiedy to złoty umocnił się. Poranne osłabienie jest korektą, ale w szerszej perspektywie złoty ma nadal szansę na kolejne umocnienie.

 

Dobre perspektywy dla złotego

Nasza waluta ma przed sobą prawdopodobnie dobry okres, a to ze względu na pozytywne odczyty gospodarcze, zwłaszcza prognozy PKB. Korzystny jest także układ sił na szerokim rynku, słabszy dolar daje szansę walutom CEE. Nastroje na rynkach globalnych pozwoliły złotemu odrobić wcześniejsze straty i w piątek na parze USD/PLN zanotowano najniższy kurs od końca 2014 r.

 

Impulsy makro

Początek tygodnia upływa spokojnie, dzień zaczął się od niewielkiej korekty, ale już jutro możemy spodziewać się znaczących impulsów wpływających na kursy walut. Jutro poznamy odczyt ZEW z Niemiec, spodziewany jest spadek; w czwartek dalsze dane z Niemiec oraz Francji i całej Strefy Euro tzn. odczyt PMI; w piątek dynamika PKB indeks instytutu Ifo także dla Niemiec. W międzyczasie (w środę) dotrą do nas także pierwsze informacje odnośnie protokołu z posiedzenia FOMC.

 

Mimo korekty złoty nadal silny

Dzisiejsza korekta nie powinna mieć większego znaczenia, poważnym zagrożeniem dla naszej waluty może być obecnie jedynie zaostrzenie się kryzysu greckiego. Na parze USD/PLN widoczny jest już od połowy miesiąca trend spadkowy, dziś kurs dolara wynosił 3,5410 zł. W przypadku franka dzisiejsze odczyty wahają się pomiędzy 3,8443 a 3,8632 zł. Kurs funta wynosi około 5,5490-5,5701 zł, a kurs euro oscyluje wokół 4,0481 zł, co jak na razie jest dziennym maksimum.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych