Złoty mocniejszy za sprawą wczorajszych wzrostów

2015-08-13

Wczoraj złoty zdołał lekko umocnić się i dziś obserwujemy kontynuację stabilnego złotego, na nieco wyższych, niż podczas kilku minionych sesji, poziomach. Złoty odrobił od kilku do nawet kilkunastu groszy. Spadła rentowność obligacji długoterminowych. Presja na dolara pozwoliła na chwilę oddechu walutom EM.

 

Mocniejszy złoty

Złoty umocnił się a kursy walut powiązanych na parach lekko spadły. Dziś płacono 4,1831 PLN za euro i 3,7568 PLN za dolara amerykańskiego. Brytyjskiego funta wyceniono na 5,8600 PLN a franka szwajcarskiego na 3,8400 PLN.

 

Presja na dolara

Złoty zdołał umocnić się na bazie spadków dolara. Nie można też zapominać o udanej aukcji długu, ale podstawowym czynnikiem pozostaje słabszy dolar. Chińczycy nie dają za wygraną, za wszelką cenę dążą do wzrostu gospodarczego, ożywiając gospodarkę sztucznie zaniżonym kursem juana, stąd też presja na dolara. Ostatnie godziny pokazują jednak, że wstrzymali działania, czy jest to koniec interwencji pokażą najbliższe sesje.

 

Co z podwyżkami stóp w USA?

Działania chińskiego banku centralnego zmierzające do sztucznego utrzymywania juana na niskim poziomie mogą się odbić na polityce monetarnej FED. Wrześniowy termin podwyżek stóp w USA staje się coraz mniej prawdopodobny, co z kolei dobrze wpływa na sentyment wokół walut EM i pozwala na umocnienie złotego.

 

Lokalne czynniki

Na szerokim rynku odczuwalne są obawy przed inflacją w związku ze spadkiem cen surowców. Dziś poznamy dane o inflacji CPI za miniony miesiąc, ale jak to bywa w przypadku złotego, zarówno krajowe dane makro jak i ryzyko polityczne mogą być zlekceważone pod wpływem silniejszych impulsów z szerokiego rynku. Analitycy twierdzą tymczasem, że potencjał do wzrostów złotego chwilowo wyczerpał się, zwłaszcza na parach z funtem, dolarem i frankiem, warto zatem już teraz zaopatrzyć się w walutę na kantor.pl.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych