Komentarze walutowe Kantor.pl

Złoty – mocniejsze otwarcie tygodnia

2015-12-07

Nowy tydzień złoty rozpoczął od niewielkiego umocnienia. Dolar poniżej 4 PLN, a funt poniżej 6 PLN. Dziś brakowało istotnych wydarzeń makro. Interesujące z punktu widzenia inwestorów mogły być odczyty z Niemiec i wystąpienie przedstawiciela FED. Rynek do walut EM podchodzi ostrożnie.

 

Złoty dobrze rozpoczął nowy tydzień

Złoty rozpoczął tydzień nieco lepiej. Widoczna jest poprawa kwotowań. Na rynku forex kursy walut kształtowały się następująco: 4,3080 PLN za euro, 3,9653 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9697 PLN za franka szwajcarskiego i 5,9861 PLN za funta szterlinga.

 

Draghi zawiódł

Jak już pisaliśmy w zeszłotygodniowych komentarzach decyzja EBC zawiodła inwestorów. Zakres luzowania jest zbyt ograniczony. Oczekiwano więcej, zarówno podniesienia miesięcznej kwoty QE, jak i wdrożenia kolejnych instrumentów. Cześć inwestorów wycofała się.

 

Para USD/PLN poniżej 4 PLN

Dolar w skupie kosztował dziś 3.9694 zł, a w sprzedaży 3.9944 zł.  Dolar jest wyraźnie słabszy. Kurs euro przekroczył 4,30zł. Reakcja jest więcej niż  umiarkowana. Z jednej strony inwestorzy mieli skierować się ku walutom CEE w związku e spadkiem awersji do ryzyka, ale z drugiej strony wciąż myślą o zbliżającym się posiedzeniu FED. Trudno przewidzieć, który impuls w krótkim terminie będzie silniejszy.

 

FED zaważy na decyzji inwestorów

Zbliża się posiedzenie FED i jeśli chodzi o dłuższe pozycje, to będzie dominujący impuls dla inwestorów. Niestety złoty jest zagrożony wzrostem presji podażowej nie tylko ze strony FED, ale także czynników rodzimych, takich jak ryzyko polityczne.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych