Złoty lekko pod presją, ale stabilny

2015-08-19

Złoty pozostaje stabilny mimo lekkiej presji ze strony zagranicznych walut. Pojawiają się pierwsze raporty zagranicznych banków o sytuacji w Polsce, prognozujące pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Poprzednie prognozy mówiły natomiast o podwyżkach stóp w Polsce w połowie przyszłego roku.

 

Złoty stabilny

Dziś rano rynek wyceniał złotego następująco: 4,1629 PLN za euro, 3,7680 PLN za dolara amerykańskiego, 3,8555 PLN wobec franka szwajcarskiego i 5,9004 PLN za funta szterlinga. Złoty pozostaje stabilny, kursy walut bez istotnych zmian.

 

Niewielka presja na złotego

Złoty jest pod lekką presją ze strony głównych walut. Trudno powiedzieć co jest podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy, ale wydaje się, że powód leży po stronie prognoz dotyczących przyszłej polityki monetarnej. Czołowe zagraniczne banki, bazując na danych mako, opublikowały raporty, z których wynika, że w 2016 r. nie dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Wciąż są to jednak spekulacje, a sprawa nie jest przesądzona.

 

Polityka monetarna

Krajowa polityka zależna jest w tej materii nie tylko od odczytów makroekonomicznych, ale też od układu sił na arenie międzynarodowej. Na szerokim rynku uwaga inwestorów skupiona jest na działaniach FED i EBC. Od ruchów tych instytucji zależy też reakcja RPP. Nie brakuje głosów, że godne rozważenia są cięcia stóp.

 

Frankowicze kolejny raz w centrum uwagi

NBP przesłał do senatu opinię na temat ostatnich propozycji pomocy frankowiczom. Wynika z niej, że koszty proponowanych zmian wynosiłyby blisko 20% zysków banków za ostatni rok, czyli około 21 mld złotych. Z pewnością propozycja reform w obszarze kredytów walutowych stanowi obecnie czynnik zwiększający ryzyko polityczne. Zanim jakiekolwiek zmiany wejdą w życie warto na bieżąco śledzić kurs franka na jednej z platform wymiany walut.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych